czwartek, 02 maja 2024r.

Jaka szpachla do parkietu będzie najlepsza?

photo 1570917013020 a6966d3ee863cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNDZ8fGNhciUyMHZhcm5pc2hpbmd8ZW58MXwwfHx8MTY1MzkxODAyMAixlibrb 1.2.1q80w1080

Drewno jest bardzo wdzięcznym materiałem. Świetnie nadaje się do przygotowania posadzki, dekoracji ścian czy produkcji mebli. Jednak z biegiem czasu, na jego powierzchni mogą pojawić się defekty i zarysowania. Da się je usunąć, stosując właściwe metody renowacyjne i odpowiednie szpachle do drewna. Jak ich użyć?

Szpachla jedno- czy dwukomponentowa?

Na rynku można znaleźć te dwa podstawowe typy. Oba w pewnym sensie się od siebie różnią… Jednokomponentowa masa szpachlowa do drewna przygotowana jest najczęściej na bazie żywicy epoksydowej. To produkt, który pomoże usunąć drobne ubytki lakiernicze, jednak z większymi wgłębieniami radzi sobie znacznie gorzej.

Dwukomponentowy produkt składa się z masy wypełniającej oraz utwardzacza, którego dodaje się w określonych proporcjach. W tym przypadku mamy nieco większe możliwości przygotowania mieszanki dostosowanej do konkretnych potrzeb. To idealna szpachla do drewnianych parkietów, które nie były czyszczone od wielu lat i zawierają wiele szczelin.

Renowację zaczynamy od cyklinowania

Niezależnie od stopnia zniszczenia podłogi, na samym początku należy przeprowadzić jej czyszczenie. Proces powinien odsłonić czystą powierzchnię surowego drewna, dlatego na tym etapie usuwamy warstwę grubości nawet kilku milimetrów.

Przed rozpoczęciem kolejnego etapu należy osuszyć i odtłuścić powierzchnię. Następnie sprawdzamy który typ szpachli trzeba będzie wykorzystać. Do sporych szczelin najlepiej przygotować mieszankę dwukomponentową, ponieważ odznacza się ona lepszą wytrzymałością. Znacznie efektywniej też dopasowuje się do kształtu ubytku, przez co szybciej można będzie uzupełnić szczelinę. Taka szpachla do drewna z hurtowni bardzo szybko twardnieje, co umożliwia płynne przejście do kolejnego etapu prac.

Co robić dalej?

Po uzupełnieniu większych ubytków przyszedł czas na niewielkie zarysowania. Tu warto wykorzystać produkt jednokomponentowy, który świetnie zwiąże się z drewnem oraz prochem, pozostałym po procesie czyszczenia. Rozrobioną masę wystarczy nałożyć na całą powierzchnię i delikatnie przeszlifować ją na wolnych obrotach.

Po usunięciu śladów niepotrzebnej zaprawy i osuszeniu powierzchni można przystąpić do lakierowania parkietu. W zależności od stopnia jego zniszczenia proces trzeba będzie przeprowadzić raz lub przygotować więcej powłok lakierniczych. Następnie wystarczy tylko poczekać aż lakier wyschnie i zakończyć pracę.

Może spodobać Ci się również:

photo 1448630360428 65456885c650cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxhcGFydG1lbnQlMjBkZXZlbG9wZXJ8ZW58MXwwfHx8MTY2OTg5MjA5NAixlibrb 4.0.3q80w1080

Stan deweloperski, czyli czego spodziewać się po odebraniu kluczy do nowego mieszkania?

1 listopada 2022

Lokal wykończony pod klucz, czy stan deweloperski? To pytanie często pojawia się przy okazji poszukiwań nowego mieszkania. Wiąże się z tym kilka elementów, które warto objaśnić, chociażby ze względu na…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady