poniedziałek, 06 maja 2024r.

Stan deweloperski, czyli czego spodziewać się po odebraniu kluczy do nowego mieszkania?

photo 1448630360428 65456885c650cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxhcGFydG1lbnQlMjBkZXZlbG9wZXJ8ZW58MXwwfHx8MTY2OTg5MjA5NAixlibrb 4.0.3q80w1080

Lokal wykończony pod klucz, czy stan deweloperski? To pytanie często pojawia się przy okazji poszukiwań nowego mieszkania. Wiąże się z tym kilka elementów, które warto objaśnić, chociażby ze względu na to, że 90% kupujących wybiera tę drugą opcję. Dlaczego jest opłacalna i co się z tym wiąże?

Stan deweloperski mieszkania lub domu to określony w umowie poziom wykończenia lokalu. Ma to wyraźny wpływ na cenę, o czym powinien pamiętać klient przeglądający inwestycje deweloperskie Lublin, jako ogromna aglomeracja posiada wiele mieszkań w takim stanie, co często determinuje wybór.

Stan deweloperski, czyli jaki?

Cena mieszkań nowych zależna jest między innymi od stanu wykończenia. Za lokal w stanie deweloperskim kupiec zapłaci dużo mniej, czasem jest to różnica kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wiąże się to z tym, że mieszkanie jest praktycznie w stanie surowym, tylko z podstawowym wykończeniem.

Takie mieszkanie będzie szybciej do odebrania niż w pełni wykończone. Opóźnienia wynikają głównie dlatego, że ekipa budowlana najpierw wykonuje wszelkie prace budowlane całego bloku, a dopiero na koniec wykańcza te mieszkania, które mają być „pod klucz”.

Stan deweloperski mieszkania – czego można się podziewać w środku?

Zawierając umowę na zakup mieszkania od dewelopera, otrzymujemy pełną specyfikację tego, co zostanie zrobione przed odbiorem mieszkania. I tu warto nadmienić, że deweloperzy mają pełną dowolność w dopasowywaniu stanu wykończenia mieszkania, a zobowiązani są instytucjonalnie jedynie do postawienia i docieplenia budynku i zrobienia zewnętrznej elewacji.

Wybierając mieszkanie w stanie deweloperskim, możemy spodziewać się właściwie wszystkiego. Deweloper oddaje mieszkanie w stanie surowym w którym, doprowadzone są przyłącza, przygotowane do malowania ściany oraz podłogi. Całą resztę prac wykończeniowych wykonuje nabywca.

Takie mieszkanie ma jedną, bardzo istotną zaletę. Swoje „M” można dowolnie zaaranżować i zrobić wszystko według własnego pomysłu. Niekiedy cena takiego mieszkania jest na tyle niska, że nawet wymyślny remont (szczególnie przy własnych zdolnościach), sprawi, że będzie to opłacalna opcja.

Mieszkanie w stanie deweloperskim – na co uważać?

Mieszkanie po wybudowaniu i przed przekazaniem kluczy nabywcy przechodzi odbiór techniczny. Warto zwrócić uwagę na wszystkie elementy, które były uwzględnione w umowie i zweryfikować, czy są wykonane. Informacji i dokładnego opisu zazwyczaj należy szukać w załącznikach, a tych może być sporo, jednakże trzeba pamiętać, że mamy prawo wymagać, by deweloper wypełnił wszystkie warunki, jakie nam zaoferował.

Może spodobać Ci się również:

photo 1618673713291 2d5edaf0ad9ccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3M3x8cHN5Y2hvbG9naXN0JTIwdGhlcmFweXxlbnwxfDB8fHwxNjg1MzU0OTQ4fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak walczyć z nerwicą lękową i kiedy warto iść do psychoterapeuty?

1 listopada 2023

Nerwica lękowa to jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się nadmiernym, nieuzasadnionym lękiem i zmartwieniem, które mogą znacznie wpływać na codzienne funkcjonowanie. Walka…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady