środa, 07 czerwca 2023r.

Buty do biegania – jak dobrać optymalny rozmiar obuwia?

photo 1610969770059 7084269fa3becropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxydW5uZXJzfGVufDF8MHx8fDE2NzUxMDg0OTEixlibrb 4.0.3q80w1080

Bieganie w źle dopasowanym obuwiu może skończyć się poważnym urazem. Podczas treningu nasze stopy są narażone na silne przeciążenia, jeśli więc nie będziemy stawiać pewnych kroków, możemy nabawić się skręcenia lub nawet złamania. Dlatego należy rozsądnie wybierać buty do biegania, które będą w pełni dopasowane do naszych potrzeb. Na co szczególnie zwracać uwagę?

Odpowiedni rozmiar to podstawa…

Zbyt duże buty do biegania mogą wywołać efekt ślizgania się stopy. Kończyna w trakcie biegu będzie niestabilna, a podczas każdego kroku możemy odczuć poważny dyskomfort. Za duże buty często doprowadzają również do potykania się, co znacznie obniża komfort treningu.

Kłopoty może wywołać również zbyt małe obuwie. W takim przypadku nasza stopa jest zbyt ściśnięta i może nie funkcjonować prawidłowo. Po dłuższym treningu biegacz zaczyna odczuwać ból i dyskomfort, mogą pojawić się również przypadki drętwienia kończyn. Oprócz tego stopa po wysiłku może dodatkowo lekko opuchnąć, co jeszcze bardziej spotęguje dolegliwości bólowe w zbyt małych butach.

W jaki sposób dobierać rozmiar?

Najlepiej osobiście odwiedzić sklep z butami do biegania i sprawdzić, które warianty będą dla nas najlepsze. W trakcie przymierzania zwróć uwagę również na to, w jaki sposób stopa przylega do powierzchni i czy nie odczuwamy dyskomfortu podczas chodzenia.

Jeśli chcemy zachować komfort treningów, powinniśmy stawiać na obuwie dopasowane, które będzie maksymalnie pół rozmiaru większe od długości stopy. Najlepiej przed wyjściem do sklepu zmierzyć długość kończyny, by wspólnie ze sprzedawcą wybrać najlepsze warianty. W lekko większym obuwiu stopa będzie doskonale przylegać do powierzchni, również po lekkim opchnięciu.

Jak kupować buty przez Internet?

Taka inwestycja zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko, ponieważ nie mamy wtedy możliwości spróbowania, czy produkty nam pasują. Zawsze jednak istnieje opcja zwroty lub wymiany obuwia, która powinna nam ułatwić znalezienie optymalnego wariantu. Przed zakupem musimy sprawdzić długość stopy, najlepiej mierząc ją od końca pięty do czubka najdłuższego palca.

W trakcie przeglądania ofert trzeba sprawdzić, czy sklep ma rozpisany system numeracji. Lekkie buty do biegania mogą być dostarczane przez krajowych oraz zagranicznych producentów, którzy mają indywidualne standardy dotyczące wielkości produktów. Dlatego przed zamówieniem musimy zweryfikować, czy buty faktycznie dopasowane są do naszej stopy.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 2

Ile kosztuje monitoring gps samochodu i jak działa?

1 lutego 2021

Mimo że w dzisiejszych czasach kradzieże samochodów zdarzają się dużo rzadziej, niż miało to miejsce dekadę temu, warto w odpowiedni sposób zabezpieczyć swoje auto. Czy monitoring gps samochodu to dobre…

Czytaj więcej