Co z jpk gdy firmę prowadzi biuro rachunkowego? Wszystko, co musisz wiedzieć
Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do przekazywania co miesiąc jednolitego pliku kontrolnego, w skrócie JPK. Jednak wielu właścicieli firm korzysta z usług biur rachunkowych — czy w takiej sytuacji są zwolnieni z tego obowiązku i mogą zlecić to zadanie firmie, z której usług korzystają?
Czym jest jednolity plik kontrolny (JPK)?
Jednolity plik kontrolny jest zbiorem danych finansowych dotyczących operacji wykonywanych danego miesiąca. Należy go przesłać do urzędu skarbowego w wersji elektronicznej. W tym celu można wykorzystać profil zaufany lub podpis kwalifikowany.
Obowiązek wystawienia JPK dotyczy przedsiębiorców, którzy są zarejestrowani do VAT. Od 2018 roku dotyczy to także mikroprzedsiębiorców, czyli firm zatrudniających mniej niż 10 osób lub generujących obroty nieprzekraczające 2 mln euro.
Plik JPK ma za zadanie ułatwić kontrolowanie, porównywanie i zestawianie danych. Jest to szczególnie pomocne w prowadzeniu kontroli krzyżowych. Przedsiębiorcy mogą zostać zobowiązani do przedstawienia dodatkowych danych m.in. faktur, wyciągów, ewidencji przychodów. Informacje te muszą także zostać przesłane w formacie JPK.
Nowy JPK_VAT — o czym należy pamiętać?
W 2019 weszła w życie ustawa, która nakłada nowe obowiązki na przedsiębiorców. Przede wszystkim są oni zobowiązani określić grupę towarów i usług. Wymaga to umieszczenia w pliku odpowiedniej wartości.
Ta zmiana spotkała się z wieloma obawami przedsiębiorców. Nieprawidłowe oznaczenia mogą skutkować karą w wysokości 500 zł za każdą nieprawidłowość. Dlatego też istotne jest zapoznanie się z poszczególnymi grupami i prawidłowe ich oznaczanie w pliku JPK.
Nowa ustawa wprowadziła także wiele innych obowiązków oraz procedur związanych z jednolitym plikiem kontrolnym. Mają one na celu zwiększyć skuteczność wykrywania oszustw podatkowych.
JPK w przypadku korzystania z usług biura rachunkowego
Biura rachunkowe mogą zajmować się przygotowywaniem i wysyłką JPK, jednocześnie należy pamiętać, że odpowiedzialność za prawidłowość pliku stoi po stronie przedsiębiorcy. Dlatego kluczowa jest poprawna komunikacja z biurem księgowym, dostarczenie mu wszystkich niezbędnych informacji. Tylko w ten sposób biuro rachunkowe jest w stanie prawidłowo przygotowywać plik JPK.
Przedsiębiorcy, którym zależy na przygotowywaniu pliku JPK przez biura rachunkowe powinni także zwrócić na to uwagę podczas porównywania ofert różnych firm. Nawet w dużych miastach takich jak Kraków, Warszawa nie wszystkie biura rachunkowe zajmują się przygotowywaniem plików JPK. Jeśli rejestracja firmy w Warszawie jest dopiero w Twoich planach, to porównaj oferty różnych biur rachunkowych.
Może spodobać Ci się również:
Dbanie o higienę jamy ustnej ma ogromne znaczenie, jeżeli zależy nam na pięknym uśmiechu. Kwestia dbania o zęby dotyczy nie tylko osób posiadających stałe uzębienie, ale też tych noszących protezy…
Czytaj więcej