Czym jest elektrokorund? Czym różni się od zwykłego korundu? Który z nich będzie lepszym ścierniwem?
Proces piaskowania jest nieodłącznym elementem pracy w wielu gałęziach przemysłu. Do jego wykonywania standardowo wykorzystuje się w pełni profesjonalny sprzęt w postaci piaskarek, które zapewniają odpowiednią wydajność. Jest ona jednak zależna także od stosowanego ścierniwa, który to materiał wpływa na efekt końcowy – na przykład na chropowatość powierzchni. Najbardziej oczywistym rodzajem ścierniwa jest piasek do piaskarki. W tym przypadku zdecydowanie najlepsze efekty można uzyskać stosując piasek kwarcowy do piaskowania, ale wśród dostępnych opcji jest też piasek szlifierski czy też żużel. Jednakże, sam piasek do piaskowania to nie wszystko, gdyż swoje zastosowanie ma także korund oraz elektrokorund.
Korund oraz elektrokorund
Sam korund może służyć za ścierniwo: jest to minerał o sporej twardości i stosunkowo ostrych krawędziach. Jego właściwości są cenione od pokoleń. Na podstawie tego, w jaki sposób można wykorzystać korund do piaskowania, zaczęto produkować specjalistyczny materiał o nazwie „elektrokorund”, który stanowi jego syntetyczny odpowiednik. Dzięki temu można było stworzyć bardzo wygodny materiał do piaskowania. Okazuje się, że posiada on wszystkie istotne cechy korundu, a dodatkowo stworzona została jego szlachetna wersja biała, która niemalże całkowicie bazuje na czystym tlenku glinu.
Szerokie spektrum zastosowania
Okazuje się, że elektrokorund znacznie lepiej sprawdza się w praktyce od piasku, gdyż jest znacznie trwalszy. Pozwala na szybsze uzyskanie odpowiednich efektów, a także może być wielokrotnie używany. Jego użytkowanie jest więc efektywne i ekonomiczne zarazem. Podczas piaskowania z wykorzystaniem elektrokorundu ogromne znaczenie ma to, jaką grubość ziaren wybierzemy – nie mogą być ani zbyt małe ani zbyt duże. Zbyt małe będą nieodpowiednio obrabiać powierzchnię, a w przypadku zbyt dużych efekt może być wręcz zbyt mocny, a nawet mogą pojawić się uszkodzenia.
Co można piaskować elektrokorundem?
Tak naprawdę właściwie wszystko. Elektrokorund będzie więc idealnym ścierniwem syntetycznym do obróbki powierzchni szklanych, do stali, metalu, kamienia, drewna i cegły. Podsumowując, elektrokorund taniej jest wyprodukować niż wykorzystywać korund naturalny. Dodatkowo, cechują go ostrzejsze krawędzie i większa trwałość. Nie ulega on tak łatwo wykruszaniu w momencie szlifowania powierzchni. Jest to materiał, który naprawdę sprawdza się w praktyce.
Może spodobać Ci się również:
Bieganie w źle dopasowanym obuwiu może skończyć się poważnym urazem. Podczas treningu nasze stopy są narażone na silne przeciążenia, jeśli więc nie będziemy stawiać pewnych kroków, możemy nabawić się skręcenia…
Czytaj więcej