poniedziałek, 22 lipca 2024r.

Czym zajmuje się adwokat?

czym zajmuje si adwokat https www latoch pl blog czym zajmuje sie adwokat

Adwokat to zawód, który znany jest chyba niemal każdemu. Większość osób na pytanie, kim jest adwokat, odpowie po prostu, iż jest to prawnik. Jednak co ciekawe, niemałe grono osób nie wie, czym tak naprawdę zajmuje się adwokat. Warto zatem wiedzieć, jakie usługi świadczy i kiedy z nich skorzystać.

Kim jest adwokat?

Adwokat jest osobą, która ukończyła studia prawnicze, a następnie odbyła aplikację adwokacką i zdała egzamin. Dopiero wówczas nabywa się prawo do wykonywania zawodu adwokata. Zakres usług świadczonych jest dość szeroki. Przede wszystkim udzielają oni porad prawnych oraz sporządzają akty i opinie. Jednak to co najważniejsze, to fakt, iż adwokaci mogą reprezentować swoich klientów przed sądami. Swoją działalność prowadzą w ramach kancelarii.

Kiedy skorzystać z usług adwokata?

Jak wspomniano, oferują oni szeroki zakres. Prowadzą oni sprawy z prawa karnego, karno-skarbowego oraz prawa wykroczeń. Adwokat może zatem pełnić rolę obrońcy oskarżonego. Może także pełnić rolę pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego lub prywatnego. Adwokaci prowadzą także sprawy z zakresu prawa cywilnego. Usługi te obejmują sprawy z zakresu prawa własności, prawa spadkowego czy prawa pracy. Adwokaci w ramach spraw dotyczących prawa cywilnego udzielają także porad prawnych, sporządzają wnioski i pisma procesowe. Do adwokata zgłosić można się również w przypadku sprawy z zakresu prawa administracyjnego. W tym przypadku adwokat może reprezentować swojego klienta przed sądem administracyjnym oraz przed urzędami. Nie można zapomnieć o prawie rodzinnym. Adwokaci pomagają swoim klientom w sprawach rozwodowych, separacjach, spraw o alimenty czy ustalenie praw rodzicielskich. To często także sprawy dotyczące podziału majątku w przypadku rozpadu małżeństwa.

Komu pomagają adwokaci?

Ważne jest to, że z usług adwokata skorzystać może każdy. Dotyczy do zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych. Firmy często podpisują umowy na stałą współpracę z kancelariami prawnymi. Dzięki temu mają gwarancję bezpieczeństwa, że wszystkie podejmowane przez nie kroki są zgodne z prawem. Pamiętać bowiem trzeba, że nieznajomość przepisów prawnych nie zwalnia z ich przestrzegania. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy prawnika.

Może spodobać Ci się również:

photo 1627008952471 a0339ea450c7cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2fHxzaG93ZXJ8ZW58MXwwfHx8MTY1Nzg3MDg0MQixlibrb 1.2.1q80w1080

Praktyczna deszczownica – na co zwrócić uwagę w trakcie jej wyboru?

1 października 2022

W systemie kabinowym znacznie łatwiej zadbać o higienę osobistą. Zwłaszcza gdy podczas kąpieli, na nasze ciało leci przyjemny strumień wody w postaci deszczu. Takie rozwiązanie pomaga umyć ciało i zaoszczędzić…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady