poniedziałek, 22 lipca 2024r.

Dlaczego kot chudnie? Czy powinniśmy się tym martwić?

photo 1612636322033 f48f76c34babcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5NXx8dmV0fGVufDF8MHx8fDE2ODI4NDQ1NTcixlibrb 4.0.3q80w1080

Koty, choć bardziej powściągliwe od psów, również mogą stać się prawdziwymi przyjaciółmi człowieka. To zwierzęta, które chodzą swoimi drogami i często maskują swoje problemy. Dlatego powinniśmy zwracać szczególną uwagę na wszelkie zmiany zachodzące w ich organizmie. Zdarza się, że nasz pupil będzie znacznie tracił na wadze bez żadnego wyraźnego powodu. Co oznacza taki stan?

Utrata wagi na wiosnę to normalna sprawa

Zwierzęta przed okresem zimowym instynktownie przybierają na wadze. To reakcja obronna organizmu, która ma ich przygotować na chłodniejszy czas. Większa zawartość tłuszczu pomoże zmagazynować energię i ciepło, które przyda się podczas srogich mrozów. A po ustąpieniu niesprzyjającej pogody, zwierzęta staną się bardziej ruchliwe, przez co ich waga naturalnie spadnie.

Możemy zatem zaobserwować dość spore zmiany wagi zwierzęcia w zależności od konkretnej pory roku. Zdarza się, że pupil traci niemal połowę swojej wagi, co może wydać się nam bardzo niepokojące. Dobry weterynarz zwraca jednak uwagę na to, że jeśli proces nie jest gwałtowny i wiąże się z konkretną porą roku, raczej nie ma się czym przejmować.

Dlaczego kot może chudnąć?

Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy zwierzę traci na wadze bez wyraźnej przyczyny. Taki stan może wiązać się z ograniczonym apetytem, lub przeciwnie – z nadmiernym łaknieniem. W obu przypadkach warto skorzystać ze wsparcia lecznicy weterynaryjnej z Krakowa, ponieważ nieproporcjonalna masa pupila może świadczyć o rozwoju wielu chorób.

Utrata wagi często jest sygnałem rozwoju chorób przyzębia, ponieważ zwierzę nie może w takim stanie jeść pokarmów. Bardzo często dochodzi też do chudnięcia kota w przypadku poważnych problemów pokarmowych oraz przy nadciśnieniu tarczycy. Kot ma problemy z przytyciem również wtedy, gdy jest chory na cukrzyce i jego organizm nie radzi sobie z przetwarzaniem materii pokarmowej.

W jaki sposób kontrolować wagę zwierzęcia?

Najprościej będzie po prostu regularnie ważyć pupila, choć może to nie być tak prostym zadaniem. Jeśli mamy do dyspozycji precyzyjną wagę kuchenną, możemy położyć na niej ulubiony przysmak pupila i poczekać, aż kot w całości znajdzie się na urządzeniu. Następnie odczytujemy wskazania i zapisujemy wyniki.

Posiadacze dokładnej wagi łazienkowej mogą również uzyskać pomiar poprzez zważenie siebie razem z kotem. Następnie wystarczy odjąć własną masę ciała i uzyskamy konkretny pomiar masy zwierzęcia. Trzeba jednak pamiętać, że do takiego pomiaru potrzebujemy wiarygodnego urządzenia.

Może spodobać Ci się również:

Tektura jako produkt ekologiczny

Tektura jako produkt ekologiczny

19 lipca 2019

Tektura to jedno z tworzyw, które poddaje się recyklingowi. Uważana jest za najgrubszy materiał papierniczy, powstający poprzez sklejenie kilku warstw masy papierniczej. Wykorzystujemy ją zarówno w przemyśle technicznym, jak i…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady