wtorek, 07 lutego 2023r.

Geometria kół – co to jest? Ile kosztuje?

Geometria kół - co to jest? Ile kosztuje?

Aby zadbać maksymalnie o nasze bezpieczeństwo podczas poruszania się samochodem, powinniśmy na bieżąco dokonywać wszelkich napraw. Jest to istotne, gdyż bagatelizowanie nawet najdrobniejszych usterek może doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń, przez co cena ewentualnej naprawy zdecydowanie wzrośnie. Dodatkowo w samochodach nawet z pozoru najmniej istotny problem może pogorszyć komfort jazdy i zwiększyć prawdopodobieństwo nieszczęśliwego wypadku.

Co to jest geometria kół?

To pewne elementy zawieszenia, które w dużym stopniu odpowiadają za prawidłowe prowadzenie pojazdu. Tego typu regulacja przede wszystkim zwiększy nasz komfort jazdy, a także zmaksymalizuje poziom bezpieczeństwa. Warto również wspomnieć, że samochód, który ma źle ustawioną geometrię kół, pobiera znacznie więcej paliwa, a także skraca życie naszych opon. Do podstawowych parametrów geometrii kół możemy zaliczyć ich zbieżność, kąt osi sworznia zwrotnicy, kąt wyprzedzania osi sworznia zwrotnicy, a także kąt nachylenia kół.

Skutki niewłaściwie ustawionej geometrii 

Taki stan rzeczy jest przede wszystkim dla nas niekomfortowy. Auto podczas jazdy ściąga nas w jedną ze stron, przez co ciągle musimy zmieniać delikatnie kierunek jazdy za pomocą kierownicy. Dodatkowo zwiększa się spalanie, ponieważ pojazd musi radzić sobie z dodatkowymi oporami w trakcie jazdy. Warto także wspomnieć o tym, że zwiększa się prędkość amortyzacji zarówno elementów układu kierowniczego, jak i elementów zawieszenia. Niestety cierpią na tym również opony, które nierównomiernie zużywają bieżnik, co znacznie skraca czas eksploatacji tych komponentów.

Ile kosztuje geometria kół?

Niestety nie jesteśmy w stanie ustawić odpowiedniej geometrii we własnym zakresie. Potrzebujemy do tego specjalnie wyposażonego warsztatu. Koszt takiej usługi oscyluje w granicach od 50 do 100 zł, w zależności od tego, jaki warsztat wybierzemy.

Ustawienie zbieżności kół jako parametr geometrii kół

Zbieżność to pewna wartość, która określa położenie względem siebie kół przednich i tylnych. Zawiera się w przedziale +3 stopni do -3 stopni. Jeśli jest ona dodatnia, mówi się, że koła są zbieżne, natomiast w przeciwnym wypadku – rozbieżne. W tej drugiej sytuacji punkty, które znajdują się najbardziej z przodu obręczy kół, są bliżej siebie niż te będące z tyłu, co nie jest prawidłowe. Usługę ustawienia zbieżności kół możemy znaleźć w każdym mieście – Kraków, Warszawa, a może Szczecin? Serwisy w tych miejscowościach, a także w wielu innych, bez problemu poradzą sobie z tego typu z tego typu usterką.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

Jak dopasować system kominowy do urządzenia grzewczego?

1 lutego 2021

Budując dom nie można zapomnieć o wybraniu systemu grzewczego. Jeśli budynek ma ograniczony dostęp do ogólnej sieci ciepłowniczej trzeba się zdecydować, czym i w czym będziemy ogrzewać dom. Wybierając odpowiedni…

Czytaj więcej