poniedziałek, 22 lipca 2024r.

Geometria kół – komu jest potrzebna? Jakie korzyści daje?

Geometria kół - komu jest potrzebna? Jakie korzyści daje?

Geometria kół to pojęcie znane każdemu kierowcy, który troszczy się o swój samochód. Właściwe ustawienie zwiększa zarówno komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo. Komu potrzebne jest sprawdzenie rozmieszczenia i jakie korzyści to daje?

Co to w ogóle jest?

Geometria zawieszenia to zestaw parametrów, który określa, jak opony są ustawione względem siebie. Podstawowe właściwości do konfigurowania to: zbieżność kół, kąt ich pochylenia, kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy i kąt wyprzedzania osi sworznia zwrotnicy. Jeśli którykolwiek wskaźnik będzie odbiegał od zalecanych wartości, auto może zachowywać się inaczej na drodze. Co to znaczy w praktyce? Samochód będzie prowadzić się niestabilnie, a zużycie opon i elementów układu jezdnego zacznie być szybsze. Ponadto, średnie spalanie paliwa wzrośnie. 

Komu jest potrzebna geometria kół?

Ustawianie zbieżności jest potrzebne kierowcom, którzy dbają o stan techniczny swojego pojazdu. Pamiętajmy, że jeśli samochód zacznie zachowywać się niestabilnie, każdy poślizg czy nagła zmiana toru jazdy może być niezwykle niebezpieczna. Dlatego zamiast czekać i ryzykować, warto raz w roku wybrać się do specjalnego warsztatu z odpowiednim sprzętem i sprawdzić geometrię. Cena takiej usługi to 50 zł za diagnozę i od 50 do 100 zł za dokonanie zmian w konfiguracji zawieszenia. To stosunkowo niska cena zważając na to, że auto z wyregulowaną zbieżnością zdecydowanie lepiej się prowadzi i nie opuszcza drogi. Bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów znacząco wzrasta. Warto pamiętać, żeby nie ignorować pierwszych objawów, takich jak ściąganie samochodu na prostej drodze czy niestabilne zachowanie na zakrętach, i jak najszybciej udać się do warsztatu konfigurującego geometrię pojazdu.

Jakie korzyści daje wyregulowanie kół?

Prawidłowa usługa to szereg zalet dla naszego samochodu. Przede wszystkim, auto zachowuje się na drodze przewidywalnie i komfortowo się prowadzi. Mimo, że wydajemy pieniądze na sprawdzenie geometrii, to i tak ostatecznie oszczędzamy. Nieodpowiednie ustawienie skutkuje szybszą eksploatacją opon, elementów zawieszenia i układu kierowniczego. Dobra konfiguracja to po prostu wolniejsze zużycie części pojazdu.

Podsumowując, warto dbać o to, żeby zbieżność była prawidłowa. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w aucie jest najważniejsze. W dużych miastach, takich jak Kraków, jest bardzo dużo specjalistycznych warsztatów, w których tanio i dobrze możemy sprawdzić samochód. Dzięki temu koszty eksploatacji będą niższe, a nasze bezpieczeństwo wzrośnie.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 9

Psycholog dziecięcy jak wygląda wizyta?

1 października 2021

Wychowanie dzieci wymaga dużo poświęcenia i uwagi ze strony rodziców. Prawidłowy rozwój dziecka to bardzo ważna kwestia, która ma wpływ na przyszłość naszej pociechy. Jednak może się zdarzyć, że dziecko…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady