poniedziałek, 22 lipca 2024r.

Herbicydy – różne ich rodzaje, różnice między nimi i wskazówki dotyczące stosowania

Herbicydy - różne ich rodzaje, różnice między nimi i wskazówki dotyczące stosowania

Herbicydy to środki, których celem jest zwalczenie chwastów w uprawach. Zwykle ich stosowanie stanowi uzupełnienie działań mechanicznych. Najczęściej wykorzystuje się środki selektywne, które oddziałują na konkretne gatunki roślin.

Na czym polega mechanizm działania środków na chwasty?

Działanie herbicydów sprowadza się do blokowania lub zakłócana procesów życiowych roślin. Może to odbywać się np. poprzez blokowanie rozwoju białek, hamowanie enzymów, zaburzanie procesu fotosyntezy. Możemy wyróżnić herbicydy układowe i kontaktowe. Pierwsze są wchłaniane przez rośliny i poruszają się po jej organizmie, mogą oddziaływać na jej różne części. Natomiast herbicydy kontaktowe nie przemieszczają się w roślinach, dlatego istotne jest dokładne pokrycie chwastów. Jednocześnie mogą one doprowadzić do obumarcia roślin w okolicy chwastów, dlatego też zwykle stosuje się je w celu oczyszczenia powierzchni przed uprawą.

Czym różnią się od siebie herbicydy? Jakie wyróżniamy rodzaje?

Środki na chwasty możemy dzielić na różne sposoby. Podział ze względu na przemieszczanie w roślinie (kontaktowe i układowe) nie jest jedyny. Rozróżniamy herbicydy także ze względu na selektywność. Wyróżniamy tu preparaty selektywne i nieselektywne. Pierwsza kategoria to środki, które oddziałują na konkretne gatunki chwastów, przez to są bezpieczne dla części roślin uprawnych. Natomiast substancje nieselektywne oddziałują na większość gatunków roślin, w rolnictwie wykorzystuje się je przed wschodem rośliny uprawnej (pod warunkiem, że działają tylko dolistnie).

Ponadto środki na chwasty możemy podzielić ze względu na sposób stosowania. Wyróżniamy herbicydy dolistne i doglebowe. Pierwsze docierają do chwastów przez liście, natomiast drugie przedostają się przez korzenie chwastów. Pierwsze stosuje się po wschodach, natomiast drugie zwykle przed. Istnieją także preparaty dolistno-doglebowe.

O czym jeszcze należy pamiętać stosując herbicydy?

Chwasty są bez wątpienia dużym problemem na uprawach, jednocześnie herbicydy to środki chemiczne i należy je stosować mądrze. Istotne jest stosowanie różnych produktów, ponieważ systematyczne używanie preparatów posiadających ten sam mechanizm działania prowadzi do zwiększenia odporności chwastów.

Ważne jest także dopasowanie rodzaju środków ochrony roślin do naszych celów. Tu należy zwrócić uwagę na okres, w którym stosowane są preparaty. Wyróżniamy herbicydy przedsiewne (używane przed siewem rośliny uprawnej), przedwschodowe (wykorzystywane pomiędzy siewem a wschodem rośliny) oraz powschodowe (stosuje się je po wzejściu rośliny uprawnej).

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 2

Ile kosztuje monitoring gps samochodu i jak działa?

1 lutego 2021

Mimo że w dzisiejszych czasach kradzieże samochodów zdarzają się dużo rzadziej, niż miało to miejsce dekadę temu, warto w odpowiedni sposób zabezpieczyć swoje auto. Czy monitoring gps samochodu to dobre…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady