poniedziałek, 22 lipca 2024r.

Ile kosztuje przegląd motocykla?

unnamed file 5

Każdy amator jazdy motocyklowej wie, że szczególnie istotne podczas eksploatacji maszyny jest zadbanie o jej odpowiedni stan. Obowiązek przeprowadzenia przeglądu pojazdów to nie tylko wymysł urzędników, który ma na celu ściągnięcie dodatkowych pieniędzy. To wymóg, który gwarantuje bezpieczną jazdę w każdych warunkach. Przyjrzymy się dziś jak przeprowadza się taki przegląd oraz ile faktycznie on będzie kosztować…

Co wchodzi w zakres przeglądu technicznego motocykla?

Podczas takiego przeglądu, serwis Kymco sprawdza kondycję naszego pojazdu. To badanie ma na celu skontrolowanie podstawowych układów sterujących, które zapewniają bezpieczeństwo podczas jazdy. Oznacza to więc, że sprawdzone zostaną tylko te elementy, które są szczególnie odpowiedzialne za obsługę motocykla w czasie jazdy.

Podczas przeprowadzanego testu, serwis motocykli zwraca uwagę na:

  • zgodność numerów seryjnych z dokumentacją urządzenia,
  • stan i wydajność układu hamulcowego,
  • poziom emisji spalin,
  • stan opon oraz amortyzatorów,
  • poziom sprawności układu kierowniczego, elementów oświetlenia, sprzęgła czy podnóżków,
  • stan silnika i jego pracę.

Jak często należy wykonać taki przegląd?

Jeśli chodzi o motocykle postępowanie niewiele różni się od kontrolowania samochodów osobowych. W przypadku nowych modeli pojazdów pierwszy przegląd należy wykonać po upływie 3 lat od daty zakupu. Później do serwisu trzeba zgłosić się za kolejne 2 lata, po czym badania trzeba już wykonywać corocznie.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, w przypadku motocykli zabytkowych. W ich przypadku przegląd wykonuje się wyłącznie podczas ich rejestracji. Takie modele nie mogą być jednak wykorzystywane w celach zarobkowych. W pozostałych sytuacjach, co roku trzeba zgłaszać się na okresowe badanie. Oczywiście, przy starszych maszynach, w których częściej przyda się naprawa motocykli, częstotliwość odwiedzania serwisu może się zwiększyć.

Ile kosztuje badanie?

Opłaty za wykonanie przeglądu technicznego są odgórnie przyjętą stawką i kwoty te nie zależą bezpośrednio od stacji diagnostycznej. Wysokość zapłaty za badanie ustalana jest przez Ministerstwo infrastruktury. 

W tym roku opłata za przeprowadzenie badania technicznego wynosi 62 zł. Dodatkowo kierowca będzie musiał dodać złotówkę na podstemplowanie przeglądu w dowodzie rejestracyjnym.

Opłatę uiszczamy przed przeprowadzeniem badania. Wtedy też musimy okazać dowód rejestracyjny pojazdu i dokument osobisty. Zwykle przeprowadzenie badania zajmuje około 20-30 minut, czas jednak ten może się wydłużyć, gdy serwis Piaggio natrafi na problemy.

 

Może spodobać Ci się również:

Jak prać dywany odkurzaczem piorącym?

Jak prać dywany odkurzaczem piorącym?

15 lipca 2020

Dywany to wyjątkowo lubiane przez nas elementy wystroju wnętrz. Wszystko dlatego, że posiadają wiele zalet, które doceniamy w codziennym życiu. Są znakomitą ozdobą, przy ich pomocy możemy w szybki i…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady