wtorek, 07 lutego 2023r.

Ile zarabia mechanik samochodowy w kraju?

unnamed file 2

Realizacja kariery zawodowej może przybrać różną postać. Dla jednych dobrym stanowiskiem będzie stacjonarna posada w dziale kierowniczym, inni woleliby skupić się bardziej na pracy fizycznej. Z pewnością ciekawym sposobem utrzymania, który wymaga zaangażowania i pasji jest praca mechanika samochodowego. Choć wydaje się to dość żmudną i monotonną profesją, w rzeczywistości może ona okazać się bardzo zajmująca. I przy tym dobrze płatna. No właśnie, ile zarabia taki mechanik samochodowy?

Pensja uzależniona od kilku czynników…

W pierwszej kolejności warto tutaj wskazać doświadczenie. Zarobki mechanika z kilkunastoletnim stażem będą znacznie wyższe od początkującego pracownika, który dopiero zaczyna wdrażanie w struktury warsztatu.

Pensja zależy również od sposobu realizacji usług. Pracownik, który podchodzi do swoich obowiązków lekceważąco nie będzie cieszył się zainteresowaniem. W tym zawodzie najlepiej zarabia solidny i dobry mechanik. Kraków jest miejscem, w którym łatwo znaleźć nasz warsztat i skorzystać ze wsparcia.

Liczą się również dodatkowe czynniki takie jak: renoma serwisu samochodowego, koszty realizacji zleceń, doradztwo klienta, a także terminowość i szybkość przeprowadzanych napraw. Wszystkie te okoliczności wpływają na ilość przeprowadzonych zleceń, a więc na wysokość zapłaty za usługi.

Ile średnio zarabia mechanik?

Jak już wspomniano wysokość wypłaty wiąże się ze stażem pracy. Początkowy pracownik zazwyczaj może liczyć na wynagrodzenie równe najniższej krajowej, z czasem jednak zarobki mogą ulec zwiększeniu. Wszystko zależy od wymienionych wyżej czynników oraz warunków pracy, jakie narzuca serwis samochodowy.

Badania pokazują, że mechanicy ze stażem pracy od 2 do 5 lat mogą pochwalić się pensją w wysokości średnio 3600 zł. Z kolei specjaliści, którzy mają za sobą dłuższy okres pracy zwykle zarabiają około 4200 zł. Mistrzowie w swoim fachu mogą liczyć na pensje sięgające nawet 6000 zł miesięcznie.

Zalety i wady pracy mechanika

Praca może przynieść szereg korzyści. Po pierwsze to sposób na pewne utrzymanie, bowiem kierowców samochodów stale przybywa, zatem na brak klientów nie można będzie narzekać. Ponadto jest to interesująca profesja, która będzie wymagać sporego zaangażowania i ciągłego poszerzania aktualnej wiedzy. Mechanik samochodowy cały czas spotykać się będzie z różnymi problemami, których naprawa może wzbogacić jego umiejętności.

Praca ma jednak kilka wad. Przede wszystkim to zatrudnienie wymagające sprawności fizycznej, może zatem nie być wskazane dla każdego. Dodatkowym minusem jest stałe narażenie na działanie substancji szkodliwych. Obecność olejów i smarów może wywołać problemy, dlatego z pewnością nie jest to zadanie dla każdego.

 

Może spodobać Ci się również:

NORMAL Shutterstock 767061754

Dlaczego klimatyzatory zawiesza się pod sufitem pomieszczenia? Korzyści z posiadania klimatyzacji

1 grudnia 2020

Jeszcze do niedawna klimatyzacja była kojarzona z luksusem i dużymi kosztami związanymi z zakupem. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, zwłaszcza gdy latem są coraz cieplejsze dni.…

Czytaj więcej