wtorek, 25 czerwca 2024r.

Jak pielęgnować protezy zębowe? O czym warto pamiętać nosząc protezę zębową?

photo 1525893277997 207c04d47d65cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHxkZW50aXN0JTIwZGVudGFsfGVufDF8MHx8fDE2Mzk0MTYyNTUixlibrb 1.2.1q80w1080

Dbanie o higienę jamy ustnej ma ogromne znaczenie, jeżeli zależy nam na pięknym uśmiechu. Kwestia dbania o zęby dotyczy nie tylko osób posiadających stałe uzębienie, ale też tych noszących protezy zębowe. Jak należy prawidłowo dbać o takie protezy i o czym warto pamiętać, nosząc ten rodzaj uzębienia?

Protezy zębowe – jak o nie prawidłowo dbać?

Dbanie o protezy zębowe wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy, dzięki czemu będziemy w stanie dobrze wyczyścić protezę bez jej uszkodzenia. W tym celu najlepiej sprawdzą się akcesoria oraz środki specjalnie przeznaczone do czyszczenia protez. Protezy zębowe należy czyścić miękkim włosiem z użyciem odpowiednich środków. 

Oczywiście można także użyć do tego wody, co też pozwoli na usunięcie zanieczyszczeń. Proteza powinna być czyszczona nie tylko wieczorem, ale również po każdym posiłku. 

W tym celu wystarczy przepłukanie jej wodą. Podczas czyszczenia trzeba zachować szczególną ostrożność, aby nie wygiąć żadnych elementów protezy, gdyż może skutkować to jej uszkodzeniem.

Na co uważać podczas noszenia protezy zębowej?

Przyzwyczajenie się do noszenia protezy zazwyczaj trwa około 2-3 tygodnie. Po tym czasie powinniśmy już zaakceptować fakt, że nosimy protezę. Jednak pomimo tego, że nasz uśmiech wygląda jak dawniej, a nawet lepiej, należy zwrócić uwagę na pewne kwestie.

Noszenie protezy wymaga przestrzegania pewnych zasad. Chodzi tu między innymi o równomierne żucie pokarmów, unikania spożywania gorących lub zimnych potraw, ograniczenie spożywania twardych pokarmów (orzechy, surowe warzywa). Najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie pokarmów miękkich, które nie obciążają protezy.

Chociaż noszenie protezy na początku może nie być łatwe, to po pewnym czasie odczujemy dużą ulgę nie tylko w przypadku ładnego uśmiechu, ale też dużego ułatwienia w jedzeniu. Protezy zębowe to często stosowana metoda uzupełnienia zębów. Co więcej, endodonta Wrocław dostosowuje protezę indywidualnie do jamy ustnej, dzięki czemu nie będzie powodować ona żadnego dyskomfortu.

Czy warto wybrać protezę zębową?

Proteza zębowa to ogromne udogodnienie, dzięki czemu można swobodnie jeść oraz się uśmiechać. Oczywiście wyróżnia się wiele metod uzupełniania brakującego uzębienia np. implanty zębowe, jednak protezy należą do dużo tańszych rozwiązań.

Nowoczesna technologia pozwala na wykonanie estetycznych protez, które nie różnią się od stałych zębów. Ponadto takie uzupełnienie nie jest przeznaczone wyłącznie dla osób starszych. W przypadku młodszych pacjentów można wybrać specjalną protezę bez podniebienia, która przykręcana jest do implantów.

Może spodobać Ci się również:

photo 1517329182043 e46000e3eca2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHxHUFMlMjBjYXJ8ZW58MXwwfHx8MTYzODIwMDM1MAixlibrb 1.2.1q80w1080

Jak śledzić samochód GPS? Czy namierzenie samochodu zawsze jest możliwe?

1 lipca 2022

Kradzież samochodów to ogromne źródło dochodów złodziei. Utrata auta dla jego właściciela wiąże się nie tylko z ogromnym problemem, ale również stratami finansowymi. Na szczęście osoby posiadające samochód mogą zabezpieczyć…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady