wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej online?

jak si przygotowa do rozmowy kwalifikacyjnej online

W branży HR od pewnego czasu stosuje się wiele nowoczesnych rozwiązań, usprawniających prowadzenie procesów rekrutacyjnych: dedykowane systemy do zarządzania aplikacjami kandydatów, możliwość zdalnego realizowania zadań rekrutacyjnych, a nawet prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych online. Aktualna sytuacja związana z wybuchem pandemii COVID-19 sprawiła, że nawet firmy, które nie były przekonane do tego typu rozwiązań, przeniosły działalność swoich działów HR do sieci, np. na platformy pracownicze. Jednak również dla kandydatów takie rozmowy rekrutacyjne stanowią nowość. Jak zatem możemy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej online? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Czego unikać?

Przygotowanie merytoryczne

Pamiętajmy, że podobnie jak na standardowym spotkaniu rekrutacyjnym, tak w sytuacji przeprowadzania go online zachowane zostaną klasyczne etapy rozmowy. Z całą pewnością zostaniemy zapytani o szczegóły naszego doświadczenia zawodowego (pogłębienie informacji zawartych w CV), o ważne na oferowanym stanowisku umiejętności, znajomość języków obcych, znajomość rozmaitych programów komputerowych etc. Warto przygotować się również na pytania dotyczące tzw. miękkich umiejętności, np. dotyczących sprzedaży, umiejętności społecznych, współpracy zespołowej. Często zapominamy o tym, że obecnie rekruterzy pragną też poznać nasze preferencje dotyczące wykonywanej pracy, dalsze plany zawodowe, np. to, czy pragniemy realizować się na ścieżce eksperckiej, czy piąć się w górę, budując własny zespół.

Przygotowanie techniczne

Nowością w przypadku rozmów rekrutacyjnych prowadzonych online jest konieczność zadbania o aspekty techniczne. Gdy otrzymujemy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną online, dobrze jest upewnić się, z jakiego programu chciałby skorzystać rekruter oraz czy wymaga to od nas zainstalowania programu, czy jest możliwość skorzystania jedynie z wersji dostępnej po zalogowaniu online. Najczęściej profesjonalnie przygotowana osoba reprezentująca dział HR przesyła na adres e-mail kandydata krótką instrukcję, w której zawarte są wszystkie szczegóły. Jeśli rozmowa ma odbyć się na popularnym komunikatorze, z którego korzystamy prywatnie, koniecznie musimy pamiętać o nazwie użytkownika. Zadbanie o profesjonalny wizerunek kandydata zaczynamy już w tym momencie, a pierwsze wrażenie jest przecież niezwykle ważne dla dalszego przebiegu rozmowy.

Profesjonalizm w szczegółach

Jak w każdej rozmowie kwalifikacyjnej, powinniśmy pomyśleć o szczegółach naszego wyglądu i miejsca, które będzie stanowić tło naszego spotkania online. Zdecydowanie lepiej zaprezentujemy się na tle regału z książkami, eleganckiej komody czy po prostu pustej ściany, niż prezentując za naszymi plecami poranny nieład w pomieszczeniu lub niedomkniętą szafę, albo włączony telewizor. Niezwykle ważne jest również zachowanie ciszy przez pozostałych domowników. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście skorzystanie ze słuchawek, jednak dzieci krzyczące i biegające dookoła mogą skutecznie rozpraszać zarówno uwagę rekruterów, jak i naszą. Cisza, spokój, możliwość skoncentrowania się jedynie na prowadzonej rozmowie to absolutna podstawa, o którą w przypadku standardowego spotkania rekrutacyjnego dbają działy HR, w przypadku rozmów prowadzonych online te elementy spoczywają na naszych barkach. Zadbajmy o to i pokażmy jednocześnie, jak dobrze organizujemy swój czas i przestrzeń.

Rozmowa rekrutacyjna często niesie ze sobą pewną dawkę stresu. Pragniemy wypaść jak najlepiej, pochwalić się sukcesami i zaprezentować nasze możliwości przydatne na oferowanym stanowisku. Aby taka rozmowa mogła pójść zgodnie z naszym planem, musimy poświęcić nieco czasu na przygotowanie się do niej pod kątem merytorycznym, technicznym i osobistym. Skorzystajmy z okazji, bądźmy gotowi do spotkania, a jednocześnie miejmy świadomość, że jesteśmy u siebie, na dobrze znanym gruncie. Możemy czuć się nieco swobodniej i skoncentrować na najważniejszych sprawach, bez rozpraszania uwagi nowym otoczeniem, jak to bywa podczas standardowego spotkania w firmie.

Może spodobać Ci się również:

Jak używać agregatu tynkarskiego?

Jak używać agregatu tynkarskiego?

27 grudnia 2019

Agregat tynkarski jest maszyną, która wymaga zasilania energetycznego oraz jest sterowana na podstawie układu elektryczno-pneumatycznego.  Jak to działa? Jego nazwa jasno wskazuje na to, że przeznaczeniem jest tynkowanie budynków. Są…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady