czwartek, 25 kwietnia 2024r.

Jak technologia wspiera osoby niepełnosprawne

Jak technologia wspiera osoby niepełnosprawne

Jeszcze w ubiegłym stuleciu, a w pewnym stopniu także w pierwszej dekadzie XXI wieku, niepełnosprawność była postrzegana jako jedna z największych tragedii, jaka może przytrafić się człowiekowi. Tragedii, które będzie mu nieustannie towarzyszyć aż do końca życia. Ten stan rzeczy zaczął się jednak zmieniać wraz z ogromnym postępem technologii. Obecnie funkcje wielu niepełnosprawnych narządów i części ciała mogą być przekazane specjalnie stworzonym do tego urządzeniom. Technologia pomaga już osobom pozbawionym kończyn, niesłyszącym a nawet osobom niewidomym czy sparaliżowanym, a nowych rozwiązań wciąż przybywa.

Niezwykłe wynalazki stworzone specjalnie dla niepełnosprawnych

To wspaniałe, jak technologie wspierają najbardziej potrzebujących. Już od dawna znane są przecież elektryczne wózki inwalidzkie, aparaty słuchowe czy protezy kończyn. Te niezwykłe przedmioty nie są tylko gadżetami, lecz narzędziami dającymi realną nadzieję na lepsze życie. Wielu niepełnosprawnych mogło i nadal może dzięki nim stać się samodzielnymi, decydującymi o sobie ludźmi. Rynek technologii jednak wciąż się rozwija, a wraz z rozwojem przybywa coraz więcej niewiarygodnych, pionierskich rozwiązań służącym niepełnosprawnym.

Nadzieja dla pozbawionych nadziei

Trudno jest wyobrazić sobie paraliż naszego ciała lub utratę wzroku. Jest to perspektywa tak abstrakcyjna, że wręcz nie mamy pojęcia co byśmy zrobili, gdyby nas dosięgła. Jednak wiele osób boryka się z tymi problemami i świadomością, że już tak zostanie na zawsze. Z pomocą przychodzi tu niesamowita technologia. Aż trudno uwierzyć, jak śmiałe projekty już powstały i jak bardzo jeszcze mogą się rozwinąć. Bo jak za pomocą urządzenia przywrócić wzrok niewidomym? Być może za pomocą Bio-Retiny, czyli wynalezionego w Izraelu implantu, który przy pomocy specjalnych okularów przetwarza naturalne światło w impulsy elektryczne. Impulsy stymulują neurony, a te przekazują obrazy do mózgu. Urządzenie wytwarza ograniczoną liczbę pikseli i jeszcze nie umożliwia pełnego widzenia, ale to zapewne tylko kwestia czasu.

Równie imponującym instrumentem do poprawy życia niepełnosprawnych jest egzoszkielet. Urządzenie jest przeznaczone dla osób sparaliżowanych całkowicie lub częściowo, a także dla pacjentów z innymi schorzeniami uniemożliwiającymi lub znacznie utrudniającymi poruszanie się. Umożliwia im chodzenie oraz pomaga w rehabilitacji. Wyglądem przypomina szkielet robota, gdyż zbudowany jest z metalowej ramy oraz siłowników w miejscach zgięć najważniejszych stawów – kolan i bioder.

Technologia często ułatwia ludziom życie, ale tym niepełnosprawnym wręcz je umożliwia. Warto więc wspierać inicjatywy technologiczne i podchodzić do nowości z otwartą głową, gdyż jest to nasza przyszłość.

Może spodobać Ci się również:

czym zajmuje si adwokat https www latoch pl blog czym zajmuje sie adwokat

Czym zajmuje się adwokat?

23 lipca 2020

Adwokat to zawód, który znany jest chyba niemal każdemu. Większość osób na pytanie, kim jest adwokat, odpowie po prostu, iż jest to prawnik. Jednak co ciekawe, niemałe grono osób nie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady