środa, 24 kwietnia 2024r.

Jak utrzymać sprawność w starszym wieku?

allseni sklep seniora

Wszyscy wiemy, że aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku dla zachowania ładnej sylwetki, zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak w starszym wieku jest coraz trudniej zmotywować się do regularnej aktywności. Może to wynikać z wieloletnich zaniedbań i braku odpowiednich nawyków, nadwagi, która utrudnia poruszanie, czy różnego rodzaju dolegliwości, powodujących ból przy ćwiczeniach fizycznych.

Należy jednak pamiętać, że regularna aktywność fizyczna może poprawić nasze funkcjonowanie w wielu aspektach życia. Ćwiczenia wzmocnią stawy i mięśnie, poprawią krążenie krwi i limfy w organizmie, ale także poprawią nasz stan psychiczny.

Ćwiczenia dla seniora – jak zacząć ćwiczyć?

Niewątpliwie brak nawyku aktywności fizycznej powoduje, że im jesteśmy starsi, tym trudniej jest nam zmusić się do regularnego uprawiania sportu. Oczywiście najlepiej jest poradzić się fizjoterapeuty lub ćwiczyć pod okiem trenera personalnego na siłowni. Ale jeżeli do tej pory twoim głównym sposobem rekreacji było siedzenie przed telewizorem, to pójście na siłownię może być zbyt dużym wyzwaniem.

Warto wówczas rozpocząć od codziennego spaceru i stopniowo wydłużać dystans lub szybkość chodu. Sam spacer należy wzbogacić o aktywizację mięśni rąk i wykorzystać w tym celu kijki do Nordic Walking – w sklepach dla seniorów można kupić je w bardzo niskich cenach.

 

Jakie ćwiczenia dla seniorów w domu?

Żeby rozruszać organizm, nie trzeba wcale wychodzić z domu. We własnym mieszkaniu można z powodzeniem wykonać wiele ćwiczeń o niewielkim stopniu trudności. Mogą to być wymachy rąk, naprzemienne podnoszenie nóg, czy skręty tułowia. W ćwiczeniach mogą pomóc duże piłki rehabilitacyjne, rotory do ćwiczeń dolnych i górnych kończyn, czy maty do ćwiczeń.

Ważne żeby pamiętać o aktywności, bo nawet najmniejszy wysiłek jest lepszy niż jego brak. Okazuje się że codzienne ćwiczenia fizyczne zwiększają objętość istoty szarej w mózgu. W rezultacie dłużej zachowujemy sprawność umysłową i zmniejszamy ryzyko demencji i Alzheimera.

 

Przeciwskazania do ćwiczeń

Mimo oczywistych właściwości prozdrowotnych, może się jednak zdarzyć, że wykonywanie ćwiczeń może być niewskazane. Zawsze należy skonsultować taką decyzję z lekarzem. Jakie symptomy powinny nas skłonić do zaprzestania aktywności? Przede wszystkim zawroty głowy i urata równowagi. W takiej sytuacji możemy wykonywać spokojne ćwiczenia w pozycji siedzącej, np. rotacje nadgarstków, podciąganie nóg. Innym niepokojącym sygnałem może być duszność lub ból w klatce piersiowej – to sygnał do uspokojenia organizmu i przejścia do ćwiczeń relaksacyjnych.

Może spodobać Ci się również:

Pizza - zdrowa czy niezdrowa? Obalamy mity!

Pizza – zdrowa czy niezdrowa? Obalamy mity!

10 sierpnia 2019

Pizza, chociaż to potrawa stricte włoska, jest ulubionym daniem na całym świecie, a pizzeria – znanym lokalem, niezależnie, gdzie pojedziemy. Polacy lubią ją szczególnie, chociaż czasem zniechęcają nas opinie, że…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady