poniedziałek, 22 lipca 2024r.

Jak wygląda kurs na prawo jazdy krok po kroku…

jak wyglda kurs na prawo jazdy krok po kroku

Aby uzyskać prawo jazdy, trzeba spełnić określone warunki i przejść kompletny proces nauki. Osoby starające się o ten ważny dokument często nie wiedzą, co trzeba zrobić, aby móc usiąść za kółkiem swojego samochodu. Uzyskanie licencji na pojazd osobowy lub inny typ maszyny składa się z kilku etapów, bez których żaden kandydat nie może się obejść…

Formalności na początek

Kandydat na prawo jazdy powinien być pełnoletni. Wymóg ten dotyczy jednak momentu podejścia do egzaminu, samo szkolenie można przeprowadzić kilka miesięcy wcześniej.

Na początku procesu, konieczna jest wizyta u lekarza i wykonanie niezbędnych badań. Mają one na celu potwierdzenie, czy osoba starająca się o dokument nie ma medycznych przeciwwskazań. Oprócz badania ogólnego stanu zdrowia, na niektóre kategorie pojazdów (na przykład autobusy) wymagane są również testy psychologiczne. Zazwyczaj badanie jest formalnością, można jednak otrzymać dodatkowe zalecenia dotyczące prowadzenia samochodu, przykładowo nakaz jazdy w okularach. Koszt takiego badania wynosi około 200 zł.

Po wizycie lekarskiej kandydat musi udać się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o przydzielenie numeru Profilu Kursanta Kierowcy (w skrócie PKK). To indywidualny kod ułatwiający identyfikację kandydata na dalszych etapach procesu. W przypadku, gdy kandydat nie jest osobą pełnoletnią, wybierając PKK musi on przyjść z prawnym opiekunem.

Bez kursu na prawo jazdy ani rusz

Po uzyskaniu PKK kandydat może zapisać się na szkolenie na prawo jazdy. Jeśli chodzi o same kursy, możliwości jest kilka. Placówki przygotowujące kierowców zapewniają standardowe szkolenia, trwające około 2-3 miesięcy, jak również kursy w trybie przyspieszonym. W zależności od renomy ośrodka i indywidualnych cenników koszt przygotowania zazwyczaj balansuje w przedziale cenowym 1400-1700 zł.

Sam kurs składa się z 30 godzin części teoretycznej oraz 30 praktycznej jazdy. Warunkiem rozpoczęcia nauki kierowania samochodem jest ukończenie przez kursanta szkolenia teoretycznego. W zależności od placówki wykłady organizowane są w tradycyjny sposób, jak i w formie zdalnej.

Szkolenie praktyczne obejmuje:

  • ćwiczenia na placu manewrowym,
  • jazdę po mieście,
  • prowadzenie pojazdu poza terenem zabudowanym,
  • naukę parkowania,
  • naukę technicznej obsługi pojazdów i kontroli jego podzespołów.

Egzamin… i co po egzaminie?

Po ukończonym szkoleniu i zdaniu egzaminu wewnętrznego kandydat zostaje dopuszczony na sprawdzian w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu drogowego. Co ważne kandydat nie musi zdawać w tym samym mieście, w których pobierał naukę, tzn. wybierając szkołę nauki jazdy Kraków nie musimy zdawać w Krakowie. Egzamin składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej.

Część teoretyczna to test, składający się z pytań jednokrotnego wyboru dotyczącego: przepisów ruchu drogowego, znajomości znaków, zachowania na drodze, oraz zagadnień dotyczących pierwszej pomocy.

Część praktyczna składa się z ćwiczeń na placu manewrowym, jak również sprawdzenia umiejętności prowadzenia pojazdu na drodze.

Po zaliczeniu obu części egzaminu WORD wysyła informację do właściwego urzędu. Kolejnym krokiem jest uiszczenie opłaty za prawo jazdy w wysokości 100,50 zł. Wydanie dokumentu następuje w czasie do 9 dni roboczych od wprowadzenia opłaty.

Może spodobać Ci się również:

W co najlepiej zainwestować pieniądze? Giełda? Dzieła sztuki? Plusy i minusy.

W co najlepiej zainwestować pieniądze? Giełda? Dzieła sztuki? Plusy i minusy.

15 czerwca 2019

W co najlepiej zainwestować pieniądze? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zależy ona od m.in. od środków, którymi dysponujemy. Poznaj najbardziej efektywne sposoby na inwestycje. Nieruchomości Inwestowanie w nieruchomości…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady