czwartek, 28 września 2023r.

Jak wykonać tynki strukturalne?

photo 1541888946425 d81bb19240f5ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Tynki strukturalne stanowią obecnie świetną alternatywę dla zapraw cementowych. To mieszanki, które doskonale izolują ściany, pozwalając jednocześnie na przygotowanie unikalnej kompozycji o wyrazistym wzorze. Można je nakładać ręcznie lub wykorzystując agregaty tynkarskie. Kiedy taki typ zaprawy się sprawdzi? I jak przygotować tynk strukturalny?

Cienkowarstwowa mieszanka do każdego pomieszczenia

Tynki strukturalne odznaczają się specyficznym wyglądem oraz dobrą wytrzymałością. Najczęściej są one przygotowane z bazy gipsowej i ziaren o określonej grubości, które pomagają w nadaniu właściwej faktury. Taki typ tynku doskonale nadaje się zarówno do pomieszczeń suchych, jak i tych bardziej narażonych na wilgoć.

Z pomocą tynku strukturalnego można utworzyć zróżnicowane kompozycje. Do najpopularniejszych wzorów należą „kornik” oraz „baranek”, choć możliwości wykończenia jest znacznie więcej. Jedynym ograniczeniem będzie tu tylko nasza wyobraźnia. Producent agregatów tynkarskich zapewnia, że tynki strukturalne można z powodzeniem nakładać natryskowo, co znacznie przyspieszy prace.

Przed tynkowaniem przygotuj podłoże

To podstawowy krok, niezależnie od zastosowanego typu zaprawy. Na samym początku warto dokładnie oczyścić ścianę ze wszystkich pozostałości po starej powłoce, śladów farb oraz innych niedoskonałości. Jeśli planujemy remont we wnętrzu mieszkania, warto też przykryć wszystkie elementy, które nie będą poddawane tynkowaniu.

Bezpośrednio na oczyszczoną ścianę należy nałożyć grunt. To specjalny środek, który zwiększa chropowatość ściany, co przekłada się na silniejsze związanie przygotowanej zaprawy. Proces należy przeprowadzić przed samym tynkowaniem i odczekać aż preparat wyschnie.

Jak przeprowadzić tynkowanie?

Można je wykonać zarówno ręcznie, jak i wykorzystując agregat tynkarski. Na początku należy dokładnie rozmieszać zaprawę, stosując właściwe proporcje wody, wskazane przez producenta. Po rozrobieniu mieszanki należy nanieść ją na ścianę, kontrolując grubość. Powinna mieć ona od 1 do 3 mm lub około 3 mm, gdy chcemy, by nasz tynk był bardziej trójwymiarowy.

Po częściowym wyschnięciu powłoki przechodzimy do etapu formowania zaprawy. W zależności od spodziewanego efektu musimy więc porozcierać warstwę pacą w odpowiednich kierunkach. Po uformowaniu należy odczekać aż powłoka całkowicie zwiąże się ze ścianą i poprawić ewentualne ubytki.

Może spodobać Ci się również:

Chcesz oszczędzić czas? Wykorzystaj agregat tynkarski

Chcesz oszczędzić czas? Wykorzystaj agregat tynkarski

14 lipca 2019

Agregat tynkarski to niezwykle funkcjonalne urządzenie, dzięki któremu szybko i profesjonalnie nałożymy tynk. Oferta producentów jest bardzo szeroka, a w zależności od modelu można nakładać nie tylko gotową suchą lub…

Czytaj więcej