sobota, 20 kwietnia 2024r.

Jak zrobić szpachlę do drewna? Szpachlowanie drewna

jak zrobi szpachl do drewna szpachlowanie drewna

Każdy z materiałów jest podatny na zniszczenia pod wpływem różnych czynników, nawet drewno. Istnieje jednak sposób na zamaskowanie ubytków poprzez szpachlowanie przy użyciu preparatów, tj. szpachli czy kitów. Takich preparatów możemy użyć do powierzchni różnorodnych: paneli podłogowych, mebli, drzwi (zarówno skrzydeł, jak i ościeżnic czy futryn) oraz drewnianych obiektów dekoracyjnych.

Rodzaje preparatów

  • szpachla do parkietu (inaczej zwana natryskowa) – dzięki niej można odświeżyć ogromne powierzchnie. Często wymaga kolejnego etapu lakierowania;
  • szpachla akrylowa (poprzez swoją funkcjonalność można ją określić jako szpachla do drewnianych parkietów i szpachla do drewnianych schodów) – doskonale nada się nie tylko do powierzchni drewnianych, ale także do wypełnienia ubytków np. w płytach gipsowo-kartonowych. Charakteryzuje się krótkim czasem wysychania oraz tworzeniem niewidocznej powłoki;
  • szpachla modelarska – stworzona do łączenia z lakierami albo farbami z możliwością rozcieńczenia w wodzie;
  • szpachla jednoskładnikowa – bardzo łatwa w stosowaniu. Używana przede wszystkim do niewielkich ubytków;
  • szpachla dwuskładnikowa – jest bardziej sztywna od masy jednoskładnikowej. Masa szpachlowa do drewna zawiera w sobie utwardzacz, który miesza się z bazą. Produkt należy wykorzystać jak najszybciej po otwarciu, aby nie stracił swoich właściwości.

Sposób użycia

Po zakupie odpowiedniego preparatu do szpachlowania, jakim jest szpachla do drewna, możemy zacząć pracę. Najpierw przygotowujemy podłoże, oczyszczając je z brudu, kurzu oraz wszelkich zanieczyszczeń. Pozbywamy się łuszczących i pękających powłok malarskich. Szlifujemy powierzchnię za pomocą papieru ściernego o gradacji właściwej do powłoki. Pył powstały po szlifowaniu odkurzamy. Po przygotowaniu powierzchni otwieramy opakowanie szpachli i przy pomocy szpachelki nakładamy tam, gdzie występuje ubytek, masę o grubości mniej więcej 4 mm. Z reguły szpachlówki są gotowe do aplikacji i nie wymagają dodatkowych czynności. Jeżeli szpachla nie zakrywa ubytku, można nałożyć jeszcze raz masę o takiej grubości. Aby nałożyć kolejne warstwy najlepiej odczekać do 3 godzin. Gdy szpachla wyschnie, możemy ją przeszlifować w celu wyrównania powłoki. Tak jak poprzednim razem, po szlifowaniu usuwamy pył odkurzaczem.

Tutaj kończy się misja, którą mogą wykonać szpachle do drewna. Kolejnymi krokami w celu uzyskania idealnej powierzchni są: bejcowanie (wydobywanie struktury naturalnego drewna) i lakierowanie (naniesienie warstwy ochronnej na powierzchni).

Może spodobać Ci się również:

Niesamowite antyki i dzieła sztuki - tylko w Krakowie! Gdzie ich szukać?

Niesamowite antyki i dzieła sztuki – tylko w Krakowie! Gdzie ich szukać?

31 października 2019

Kraków jest miastem pełnym zabytków, dlatego obcowanie w tym miejscu z historią nikogo nie dziwi. Znajduje się tutaj niejedna galeria, w której nie tylko podziwiamy antyki, ale również decydujemy się…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady