piątek, 19 kwietnia 2024r.

Jaką funkcję pełni insulina? Poradnik dla cukrzyków

unnamed file 4

Lekiem na cukrzycę jest insulina, którą do niedawna pozyskiwano z trzustki zwierzęcej. Obecnie stosowana jest insulina ludzka wytworzona metodami inżynierii genetycznej.

Działanie i rola w organizmie

Insulina jest anabolicznym hormonem polipeptydowym wytwarzanym przez trzustkę. Kluczowym działaniem okazuje się być właściwe obniżanie poziomu cukru we krwi, a zaburzenia produkcji są podstawą cukrzycy. W tym aspekcie warto jest się także zdecydować na akcesoria do pomp insulinowych.

Insulina jest hormonem polipeptydowym wytwarzanym przez komórki B. Hormon to substancja zaprojektowana w celu wywołania określonej reakcji w komórkach, które mogą przyjmować bodźce. Insulina jest wytwarzana przez trzustkę, a konkretnie przez komórki B wysepek trzustkowych.

Uwalnianie wytwarzanej insuliny następuje w dwóch szczytach: pierwszy po posiłku, kiedy poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta, drugi kilka godzin po posiłku. Pierwsza fala insuliny jest krótkotrwała, a ilość wydzielanego hormonu jest duża, dostosowana do poziomu cukru. Kolejnym szczytem wydzielania insuliny jest powolne, zależne od cukru we krwi wydzielanie. Powinniśmy zatem postawić także na akcesoria do pomp insulinowych.

Insulina jako lek

Cukrzyca to choroba spowodowana hiperglikemią spowodowaną brakiem insuliny w naszym organizmie ewentualnie insulinoopornością.  W cukrzycy typu 1 jedynym skutecznym lekiem jest insulina, ponieważ jest to działanie przyczynowe. Niedobór eliminuje się podając sztuczną insulinę. Wtedy bardzo istotne okazują się być akcesoria do pomp insulinowych.

W cukrzycy typu 2 włączenie insuliny do leczenia jest bardziej złożone. Konieczne jest skupienie się na stanie pacjenta, aktualnych problemach zdrowotnych, a także przejściowych zmianach równowagi ciała. Jednak w leczeniu cukrzycy typu 2 może być konieczne zastosowanie insuliny.

Fundamentalne cele

Celem leczenia cukrzycy jest zawsze kontrola poziomu glukozy we krwi. Jeśli jednak mówimy o cukrzycy typu 1, pacjent bez insuliny może zostać skazany w krótkim okresie na śmierć. Przy cukrzycy typu 2 pacjent latami utrzymuje własne wydzielanie insuliny, a ilość wytwarzanego hormonu chroni go przed niebezpiecznymi skutkami tego typu niedoboru.

Insulina ludzka jest związkiem chemicznym identycznym składem i strukturą jak insulina ludzka, wytwarzanym przez specjalnie zmodyfikowane mikroorganizmy. Analogi insuliny ludzkiej określane są jako związki o funkcjonowaniu całkowicie identycznym jak insulina, ale o nieznacznie zmienionej budowie chemicznej, co odróżnia je od insulin ludzkich.

Może spodobać Ci się również:

Ile kosztuje blat kamienny do kuchni? Czy warto go kupić?

Ile kosztuje blat kamienny do kuchni? Czy warto go kupić?

28 września 2020

Blat pełni ważną funkcję w kuchni, a do tego jest narażony na działanie wilgoci, wysokich temperatur oraz różnych substancji. Dlatego musi być wykonany z wytrzymałego materiału, który umożliwia przygotowywanie potraw…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady