piątek, 26 kwietnia 2024r.

Jaki panel DR wybrać do swojej pracowni RTG weterynaryjnej. Na co zwrócić uwagę?

unnamed file 1

Radiografia cyfrowa bezpośrednia jest najlepszym rozwiązaniem do nowo powstałej pracowni diagnostyki obrazowej. Przy wielu zaletach wybór panelu DR jest zasadny, jednakże są elementy, które powinny być przy tym brane pod uwagę. Inwestycja w aparat RTG weterynaryjny oraz sprzęt do badań powinien być dobrze skonfigurowany. To pozwoli na zoptymalizowanie kosztów zakupu, a jednocześnie uzyskanie najwyższej jakości zdjęć cyfrowych.

Jak wybrać panel DR pod względem łączności?

Systemy DR mogą łączyć się ze sobą za pomocą okablowania lub przez sieć WIFI. Bezprzewodowy system pozwala na wygodne użytkowanie, a połączenie z komputerem jest proste i daje możliwość instalacji sprzętu w wielu warunkach, gdzie kable mogłyby przeszkadzać. Tu warto podkreślić, że poza komputerem stacjonarnym obsługiwanym przez technika, również lekarz na urządzeniu mobilnym może w czasie rzeczywistym oglądać wykonane zdjęcie.

Przewodowy panel DR ma zazwyczaj dołączony kabel o długości 12 m i łączy się za jego pomocą z jednostką kontrolującą. Ta długość pozwala na dobrą organizację pracy w pomieszczeniu pracowni, o ile nie jest konieczne ciągłe przestawianie stołu i innych elementów wyposażenia. Dodatkowo trzeba pamiętać, że poza kablem zasilającym, jednostki muszą być połączone kablem LAN, a to pozwala na wyświetlanie obrazu tylko na jednym komputerze.

Co to jest scyntylator CSL i Gadox? Jak wybrać warstwę kryształu w detektorze promieniowania?

Scyntylator znajduje się wewnątrz detektora promieniowania i występuje w postaci warstwy kryształu. Emituje światło absorbując energię z promieniowania jonizującego. Aktualnie stosuje się jodek cezu (Csl) oraz gadox, czyli tlenosiarczek gadolinu. Pierwszy materiał scyntylujący (Csl) pozwala na mniejsze użycie dawki promieniowania do uzyskania doskonałej jakości zdjęcia RTG.

Scyntylator Gadox jest tańszym wariantem, ale dawka promieniowania musi być wyższa o ok. 10%, by uzyskać dobry obraz. Jednocześnie ten wariant jest efektywniejszy oraz ma niższe koszty. Istotne również jest to, że jest bardziej odporny na uszkodzenia, a tym samym trwalszy niż Csl.

AED – automatyczne wykrywanie ekspozycji, dlaczego warto wybrać ten tryb wyzwalania?

Moduł automatycznego wyzwalania został wprowadzony przez producentów, by móc przechwytywać obraz z aparatu RTG bez integracji z panelem DR. To powoduje zmniejszenie ilości pracy, a wykrywanie promieni rentgenowskich jest automatyczne i włącza się samoczynnie. AED jest dobrym rozwiązaniem, gdy trzeba wykonać serię zdjęć, a każde z nich jest odpowiednio doświetlone.

Może spodobać Ci się również:

Co to jest jaskra? Najczęstsze symptomy rozwoju choroby, które warto znać

Co to jest jaskra? Najczęstsze symptomy rozwoju choroby, które warto znać

25 września 2020

Dzięki zmysłowi wzroku możemy w prawidłowy sposób postrzegać otaczający nas świat. Oczy ludzkie są jednak bardzo delikatnym narządem, który nieustannie narażony jest na infekcje, oraz inne schorzenia. Jedną z częściej…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady