niedziela, 25 września 2022r.

Klimatyzacja samochodowa – jak działa? Serwis klimatyzacji

unnamed file

Bez nich wielu z nas nie wyobraża sobie komfortowej jazdy podczas gorących dni. Systemy klimatyzacji na dobre zagościły w naszych pojazdach i pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę podczas przemieszczania się. Zarówno podczas gorących jak i chłodnych dni, przyda się odpowiedni system, dzięki któremu nie trzeba będzie marznąć i wylewać ostatnich potów z ciała. Sprawdzimy dziś jak działa taki system i jakie są pierwsze objawy jego uszkodzenia…

Zasada działania klimatyzacji samochodowej

Zasada działania klimatyzacji, choć niektórym wydaje się skomplikowana, w rzeczywistości jest dość prosta. Sam układ niewiele różni się od podzespołów chłodnicy silnika. W przypadku klimatyzacji różnicą jest jednak obecność kompresora. To on odpowiada za sprężanie czynnika i efektywne chłodzenie.

Klimatyzacja jest układem zamkniętym, który  złożony jest z przewodów sztywnych i elastycznych oraz innych elementów. Konstrukcja dzieli się na 2 części – wysokociśnieniową i niskiego ciśnienia. Jednym z ważniejszych elementów klimatyzatorów jest czynnik chłodzenia, który krąży w układzie i odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu pojazdu.

Klimatyzacja zależy od odpowiednich czynników

Istnieje kilka czynników, które wykorzystywane są przy systemach klimatyzacji do chłodzenia powietrza. Jednym z najpopularniejszych jest substancja R-134a. To stosunkowo tani i łatwo dostępny czynnik, który świetnie spełnia swoje zadanie. Posiada niestety jedną wadę – jest szkodliwy dla środowiska, ponieważ jego opary mogą powodować usuwanie cząsteczek ozonu z powietrza.

Ze względu na wysoki stopień szkodliwości tego czynnika, producenci pojazdów coraz częściej stosują inne substancje. Obecnie bardzo często wykorzystywany jest czynnik HFO-1234yf, który jest mniej szkodliwy dla atmosfery i z jego pomocą również w odpowiedni sposób działać będzie klimatyzacja samochodowa. Kraków jest jednym z miast, w którym z pewnością potrzebne są  takie ekologiczne rozwiązania.

Gdy nasz system zaczyna szwankować…

Jednym z ważniejszych objawów uszkodzenia klimatyzacji jest brak chłodzenia, czyli niska efektywność pracy systemu. W takim przypadku najlepiej odwiedzić autoryzowany serwis klimatyzacji samochodowej. Kraków to miasto, w którym działa wiele takich ośrodków, zapewniających przydatne wsparcie podczas uszkodzeń tego systemu.

Często problemem może być również nieprzyjemny zapach wydzielający się z działającego systemu klimatyzacji. Może on oznaczać, że w niektórych jego częściach rozwinęły się drobnoustroje i bakterie, które produkują nieprzyjemne związki chemiczne. W tej sytuacji najlepiej przeprowadzić standardowe czyszczenie całego układu.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 2

Wypowiedzenie umowy o pracę według niemieckich przepisów prawa pracy

1 czerwca 2021

Wypowiedzenie umowy o pracę jest częste w dzisiejszych czasach, gdyż wiele osób pracując na swój zawodowy sukces łączy się tylko z jedną firmą. Przeważnie, zanim zdolny człowiek znajdzie swoje miejsce…

Czytaj więcej