piątek, 26 kwietnia 2024r.

Leczenie zębów u periodontologa, czyli jak walczyć z chorobami przyzębia?

photo 1525893277997 207c04d47d65cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHxkZW50aXN0JTIwc3RvbWFsb2dpc3R8ZW58MXwwfHx8MTY2NDI4MTU0NAixlibrb 1.2.1q80w1080

Zapalenie przyzębia jest najczęstszym rodzajem chorób zębów na całym świecie. Może wpływać na wszystkie grupy wiekowe i jest wynikiem złej higieny jamy ustnej. Jednak nie wszystkie osoby z chorobami przyzębia odczuwają ból zębów, przynajmniej we wczesnym stadium choroby. To właśnie na tym etapie, jak najwcześniej należy podjąć leczenie stomatologiczne.

Specjalistą stomatologicznym, który leczy choroby dziąseł i kości w okolicy zębów jest periodontolog. W Krakowie oraz w innych miastach Polski znajduje się wiele specjalistycznych klinik zajmujących się tym schorzeniem. To właśnie ten specjalista zajmie się najczęstszym schorzeniem, jakim jest paradontoza.

Dlaczego leczenie przyzębia jest tak ważne?

Mówiąc o ogólnym zdrowiu, należy wspomnieć, że zdrowe zęby są tu równie ważne, jak zdrowe serce. Zęby są podstawowym narzędziem do jedzenia i picia, a także prawidłowej wymowy. Periodontolog leczy zapalenie dziąseł i choroby przyzębia, w tym próchnicę, paradontozę oraz przyczyny innego rodzaju, co jest istotne dla ogólnego stanu zdrowia.

Leczenie periodontologiczne oraz utrzymanie zdrowia w jamie ustnej poprzez właściwą higienę skutkuje również zdrowym i pięknym uśmiechem, co dla wielu osób powinno być dobrą motywacją do odwiedzenia gabinetu stomatologicznego. Leczenie wszelkich zmian patologicznych uzębienia we wczesnym stadium schorzenia jest dość łatwe i wystarczy często kilka zabiegów oraz wyleczenie stanów zapalnych.

Jak wygląda leczenie periodontologiczne i kiedy udać się do specjalisty?

Próchnica zębów i paradontoza to jedne z głównych problemów, z którymi ludzie mają do czynienia w swoim życiu. Każde zapalenie dziąseł jest stanem wywołanym przez bakterie, leczenie często zaczyna się od antybiotykoterapii. W zaawansowanym stanie choroby lekarz może zdecydować się nawet na usuwanie mocno zmienionych chorobowo zębów.

Aby tego uniknąć, należy wcześnie, już przy pierwszych objawach udać się do dentysty. Zabiegi, które w tym momencie przeprowadzi specjalista, to: dokładne czyszczenie uzębienia, usuwanie kamienia nazębnego i regeneracja tkanek przyzębia. Jednakże te zabiegi mogą być wykonane po likwidacji stanu zapalnego.

Jak nie dopuścić do rozwoju chorób przyzębia?

Liczne choroby zaczynają się od złej higieny jamy ustnej od dzieciństwa — zwłaszcza jeśli dana osoba jest podatna na powstawanie zmian chorobowych. Dlatego ważne jest, aby uczyć dzieci prawidłowego mycia zębów, a także używania nici dentystycznej. Istotne jest również częste kontrolowanie stanu zdrowia zębów przez dziecięcego dentystę, co przełoży się na większą dbałość o zęby w wieku dorosłym.

Może spodobać Ci się również:

photo 1610969770059 7084269fa3becropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxydW5uZXJzfGVufDF8MHx8fDE2NzUxMDg0OTEixlibrb 4.0.3q80w1080

Buty do biegania – jak dobrać optymalny rozmiar obuwia?

1 marca 2023

Bieganie w źle dopasowanym obuwiu może skończyć się poważnym urazem. Podczas treningu nasze stopy są narażone na silne przeciążenia, jeśli więc nie będziemy stawiać pewnych kroków, możemy nabawić się skręcenia…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady