poniedziałek, 22 lipca 2024r.

Ocieplenie poddasza. Czym je wykonać?

NORMAL Shutterstock 1505440952

Wśród wiodących materiałów dociepleniowych wyróżnić można bardzo popularną wełnę mineralną oraz piankę poliuretanową, w skrócie PUR. Ta druga opcja podbija rynek, przede wszystkim ze względu na łatwy montaż i wysoką termoizolację. Dociera wszędzie tam, gdzie istnieje trudność w zastosowaniu innego materiału.

Wiadomo, że przestrzeń na poddaszu powoduje największą utratę ciepła. Dobre docieplenie strychu da wysokie oszczędności energii. Wełna mineralna i pianka PUR ochronią poddasze, jednak różnią się praktycznie wszystkim.

Pianka PUR i wełna mineralna – właściwości grzewcze.

Dach należy szczelnie ocieplić w każdym miejscu. Wełna szklana to sporej wielkości płyty. W zależności od rodzaju ma określone właściwości fizykochemiczne i strukturalne. Rozłożenie ich na spadzistym dachu wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Pamiętać tu należy również o dobrym dopasowaniu elementów do siebie, tak by struktura była szczelna.

W przypadku pianki PUR proces nakładania nie jest tak skomplikowany. Pianka rozprowadzana jest metodą natrysku, a to gwarantuje jej szybkie nałożenie. Warto też nadmienić, że w tym przypadku można dobrze zaizolować każdy otwór, a położona powierzchnia grzewcza będzie idealnym izolatorem.

Skład wełny i pianki PUR oraz szkodliwy wpływ termoizolacji

Materiały izolacyjne dopuszczone do obrotu i atestowane przez Ministerstwo Zdrowia muszą spełniać wysokie normy bezpieczeństwa. Wełna szklana zawiera chemicznie modyfikowane włókna, które mają potencjalne działanie rakotwórcze. Wybierać, więc należy produkty tylko opatrzone etykietą EUCEB, jako najbezpieczniejsze.

W przypadku pianki PUR w jej składzie znaleźć można żywicę oraz izocyjanian, jako utwardzacz. Pianka rozprowadzana jest natryskiem na powierzchnię. Wówczas substancje mogą zachować szkodliwy charakter. Należy wówczas zachować odpowiednie środki ochronne. Po stwardnieniu jednakże preparat staje się nieszkodliwy dla zdrowia.

Koszt materiałów dociepleniowych

Ocieplenie domu to dość znaczący koszt. Różnego rodzaju formy dociepleń mają różne ceny. Cena położenia izolacji cieplnej z wełny mineralnej wacha się od 50 do 70 zł za m2. O tej ceny należy doliczyć montaż płyt gipsowo – kartonowych oraz stelaża i położenie wełny w dwóch warstwach.

Cena położenia izolacji piankowej to ok. 70 zł za m2. Tu również doliczyć należny płyty g-k, a także położenie warstwy zewnętrznej i wewnętrznej. Różnica nie jest wielka, jak widać. Jednakże wybór pianki w rezultacie bardziej się opłaca. Krótszy i mniej pracochłonny czas zamontowania oraz trwałe i dokładne zastosowanie pianki PUR przekłada się na duże oszczędności.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 13

Olej silnikowy dla Twojego samochodu. Który jest ten właściwy?

1 sierpnia 2021

Jesteś użytkownikiem samochodu. Mimo że wiesz o konieczności regularnej wymiany różnych elementów i płynów w swoim pojeździe, nie masz pewności, co akurat będzie pasowało do Twojego auta. Masz rację. To…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady