poniedziałek, 04 marca 2024r.

Periodontolog – co leczy ta dziedzina stomatologii?

unnamed file 1

Kim jest periodontolog i kiedy warto skorzystać z jego usług? Periodontologia jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się chorobami przyzębia oraz schorzeniami błon śluzowych jamy ustnej. Niekiedy stomatolodzy specjalizujący się w tej dziedzinie są mylnie nazywani paradontologami.

Jakie są przyczyny chorób przyzębia?

Większość chorób przyzębia jest spowodowana nieprawidłową higieną jamy ustnej lub jej brakiem. Jeżeli myjemy zęby niedostatecznie dokładnie, wówczas odkłada się na nich kamień nazębny, co może prowadzić do rozwinięcia się paradontozy. Jeżeli paradontoza nie będzie leczona, może to doprowadzić do utraty zębów. 

Do innych przyczyn zalicza się nabyte wady zgryzu, bruksizm, noszenie źle dobranych protez. Choroby przyzębia bardzo często towarzyszą także osobom, które chorują na cukrzycę, nowotwory, HIV, gdy odporność jest znacząco obniżona. 

Wpływ na pojawienie się chorób przyzębia może mieć także nieprawidłowa dieta oraz styl życia, palenie papierosów, brak poszczególnych witamin. 

Jak wygląda leczenie u periodontologa?

Wykryta paradontoza leczenie Kraków może być leczona na różne sposoby, zazwyczaj zależy od tego, jak poważny jest problem. Leczenie przeważnie nie kończy się na jednej wizycie, aczkolwiek potrzebnych jest kilka spotkać.

Jeżeli paradontoza nie jest zaawansowana, wówczas podczas wizyty stomatolog zaczyna od usunięcia kamienia nazębnego, polerowania oraz pokrycia zębów fluorem, aby ich stan się nie pogarszał.

Gdy zęby są w złym stanie dentysta może zaproponować antybiotykoterapię oraz leczenie protetyczne lub chirurgię periodontologiczną, w tym wypadku koszty mogą być wysokie.

Jak dbać o zęby?

Aby nie dopuścić do rozwinięcia się paradontozy, przede wszystkim trzeba wdrożyć odpowiednie nawyki w zakresie higieny jamy ustnej. Zęby należy szczotkować dostatecznie długo i dokładnie, co najmniej dwa razy dziennie. Można zwiększyć ilość mycia zębów, na przykład szczotkować je po posiłku, czy piciu kawy lub herbaty. W tym wypadku higiena jamy ustnej jest kluczowa, poza tym warto regularnie chodzić na wizyty stomatologiczne, aby kontrolować stan uzębienia.

Dbanie o zęby to także odpowiednia dieta, w końcu to, co jemy, ma ogromny wpływ, jak wygląda nasz uśmiech. Jedzenie zbyt dużych ilości słodyczy, nadmierne picie kawy, herbaty, wina,  palenie papierosów, może spowodować, że nasze zęby będą w dużej mierze narażone na uszkodzenia, próchnicę i osadzanie się kamienia nazębnego. 

Usuwanie kamienia nazębnego należy powtarzać co roku, w ten sposób utrzymamy zdrowy i piękny uśmiech na długi czas. Zęby to nasza wizytówka, dlatego warto w odpowiedni sposób o nie dbać, inaczej będą generować problemy. 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Wyposażenie dla kota – co kupić?

1 lipca 2021

Zakup lub przygarnięcie zwierzęcia to bardzo duża odpowiedzialność. Mruczkowi trzeba zapewnić wszystkie niezbędne rzeczy, dzięki którym będzie mógł dobrze funkcjonować w nowym domu. Jak przygotować się na przyjęcie kota w…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady