sobota, 27 kwietnia 2024r.

Radca prawny czy adwokat? Kto pomoże w naszej sprawie?

mateus campos felipe PERcXdKzYh0 unsplash

Istnieją zawody, do których zwraca się z prośbą każdy z nas przynajmniej raz w życiu, jak na przykład do hydraulika o naprawę umywalki, lekarza o przepisanie recepty i w końcu prawnika – o pomoc w naszej sprawie. Jednak wśród tych ostatnich istnieją dwa rodzaje specjalistów, czyli adwokaci oraz radcowie prawni. Na czym polega różnica? Do kogo lepiej się zwrócić?

Radca prawny a adwokat

Może się wydawać, że to słowa synonimiczne, używane zamiennie zależnie od kaprysu języka. Możemy adwokata nazwać radcą prawnym, a radcę adwokatem, co chociaż jest pewnym nadużyciem, to nie odbiega daleko od prawdy. W Polsce mamy do czynienia bowiem z zjawiskiem zanikania dualizmu zawodów prawniczych. Adwokat i radca prawny stają się na przestrzeni lat coraz bardziej ujednoliceni i podobni względem swoich kompetencji. Mimo to powszechnie się uważa, że adwokat jest „kimś poważniejszym”, co nie jest już do końca poprawne. 

Podobieństwa między adwokatem a radcą prawnym

Zasadniczą różnicą jest źródło prawa, na podstawie którego wykonują swoje funkcje. Wymagania i kompetencje na stanowisko radcy prawnego znajdziemy w ustawie o radcach prawnych z 1982 r., wedle której radcą prawnym może zostać osoba, która odbyła trzyletnią aplikację oraz uzyskała magistra studiów prawniczych. Dodatkowo musi zdać egzamin przed komisją, który upoważni ją do wpisu do rejestru radców prawnych. Adwokat odbywa swoją aplikację adwokacką w sposób jednakowy, tylko rzecz jasna w standardach adwokackich i w oparciu o prawo o adwokaturze (również z 1982 r.), po której może rozpocząć pracę w kancelarii. 

Adwokat i radca prawny – różnice

Będąc wpisanym w spis, radca prawny skupia się na niesieniu pomocy prawnej w ramach kancelarii nawet w stosunku pracy (do czego adwokaci nie mają dostępu). Oznacza to, że radcę prawnego możemy zatrudnić w naszej firmie na podstawie umowy o pracę. Adwokaci z kolei działają na własną rękę i samodzielnie prowadzą działalność (kancelaria adwokacka). Z radcą prawnym nawiążemy współpracę wyłącznie na podstawie umowy o pracę, zaś z adwokatem na podstawie umowy cywilnoprawnej. 

Inną przewagą adwokata nad radcą prawnym jest możliwość uczestniczenia w sprawach karnych oraz karnoskarbowych, w związku z czym ten pierwszy posiada możliwość reprezentowania klienta we wszystkich rodzajach spraw. Jeśli natomiast idziemy po pomoc prawnika ze sprawą z zakresu prawa administracyjnego, rodzinnego lub cywilnego, będziemy mogli się udać do obojętnie którego z tych dwóch zawodów prawniczych. Dobry radca prawny będzie nas reprezentować przed Sądem Najwyższym, Trybunałem Stanu oraz sądami powszechnymi.

Może spodobać Ci się również:

photo 1529635229076 82fefed713c4cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxzdWl0JTIwZ3JlZW58ZW58MXwwfHx8MTY0MjQxNzY0NQixlibrb 1.2.1q80w1080

Jaki strój powinien wybrać świadek pana młodego na wesele?

1 września 2022

Strój ślubny jest zwykle osobistą decyzją każdego uczestnika tej uroczystości. Osobisty gust i trendy modowe dyktują ten wybór. Istnieją jednak pewne ogólne wytyczne dotyczące stroju ślubnego dla pana młodego oraz…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady