czwartek, 02 maja 2024r.

Rejestracja samochodu – co potrzebne? Skorzystaj z fachowej pomocy

kelly sikkema G 91H 3qZOA unsplash

Zakupiony samochód w ramach prowadzonej działalności gospodarczej powinien zaistnieć w sferze księgowej, jako środek trwały. Korzyści z tego są takie, że można od takiego pojazdu odliczyć koszty amortyzacyjne. Warto pamiętać przy tej okazji o warunkach wpisu samochodu w środki trwałe firmy wynikających z przepisów prawnych.

Doradca podatkowy zajmujący się w obszarze swoich działań pomocą przy zakupie samochodu i jego rejestracji dobrze orientuje się w aktualnych przepisach i odpowiednio przygotuje dokumentację.

Warunki zarejestrowania na spółkę i jednoosobową firmę

Aby spełnić warunki środka trwałego samochód powinien być własnością podatnika. Jeśli samochód staje się własnością spółki cywilnej dokumenty zakupowe powinny być wystawione na spółkę, a nie na poszczególnych wspólników. Dopiero rejestracja pojazdu dokonana musi być na każdego wspólnika.

Inaczej postrzegane są warunki rejestracji przez jednoosobową działalność gospodarczą. Właściciel, jako osoba fizyczna musi zakupić auto na swoje nazwisko. Pozostałe elementy rejestracji są wspólne dla wszystkich rodzajów osobowości prawnej prowadzonych firm.

Szczegółowe warunki wpisu środka trwałego

Samochód rejestrowany, jako środek trwały może pochodzić od firmy zajmującej się sprzedażą aut, wówczas wymagana jest faktura VAT, może być również nabyty od osoby fizycznej. Rejestrację potwierdza również faktura bez VAT auta kupionego od prowadzącego działalność przedsiębiorcy zwolnionego z VAT.

Kolejnym warunkiem jest zgłoszenie użytkowania pojazdu na minimum 1 rok. Samochód powinien być zakupiony przez przedsiębiorcę, jak również nadawać się do użytku w dniu zakupu.

Biuro doradcze w następnych krokach pomoże wybrać metodę amortyzacji, a także określić jej plan. Zakładając początkową wartość pojazdu już od kolejnego miesiąca można dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Doradca nie tylko od podatków

Odliczenie 100% VAT może nastąpić w konkretnych warunkach. Pojazd powinien być użytkowany wyłącznie w ramach prowadzonej działalności. Dodatkowo należy wypełnić druk VAT26 i zgłosić go do Urzędu Skarbowego. Należy również w firmie stworzyć odpowiedni regulamin użytkowania samochodu, jak też prowadzić dokładną ewidencję kosztów i wypełniać kilometrówkę.

Samochód może również pełnić rolę pojazdu użytkowanego na cele firmowe i prywatne. Wówczas przysługuje odpis w wysokości 50% kosztów.

Wiele formalności przy zarejestrowaniu pojazdu i późniejszym jego użytkowaniu powoduje, że należy skorzystać z pomocy doradcy podatkowego. Zmieniające się przepisy determinują takie postępowanie, gdyż niedopilnowanie obowiązków grozi surowymi karami.

Może spodobać Ci się również:

W co najlepiej zainwestować pieniądze? Giełda? Dzieła sztuki? Plusy i minusy.

W co najlepiej zainwestować pieniądze? Giełda? Dzieła sztuki? Plusy i minusy.

15 czerwca 2019

W co najlepiej zainwestować pieniądze? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zależy ona od m.in. od środków, którymi dysponujemy. Poznaj najbardziej efektywne sposoby na inwestycje. Nieruchomości Inwestowanie w nieruchomości…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady