piątek, 19 kwietnia 2024r.

Wspólnota mieszkaniowa – jakie opłaty?

Wspólnota mieszkaniowa - jakie opłaty?

Na rynku prawniczym istnieją kancelarie prawne, które oferują pełną i profesjonalną obsługę w zakresie prawa wspólnot mieszkaniowych. Bardzo często zespoły radców prawnych zajmują się problematyką ich działania. Są to doświadczeni specjaliści w dziedzinie przepisów dotyczących własności lokali. Prawnik od wspólnot mieszkaniowych zwykle doskonale radzi sobie we wszystkich zagadnieniach dotyczących tego tematu. Ponadto dzięki odpowiedniej obsłudze, klienci mogą liczyć na rozwiązanie każdego problemu bądź na wypracowanie korzystnego kompromisu.

Własne cztery kąty

Kupno nowego mieszkania to niewątpliwie pozytywne wydarzenie i dobra inwestycja, jednakże nie można zapomnieć o pewnych zobowiązaniach, które wiążą się z takim zakupem. Kupując mieszkanie jednocześnie stajemy się właścicielami lokalu i tym samym nabywamy współudział w nieruchomości wspólnej wraz z innymi lokatorami. Prawnik od wspólnot mieszkaniowych pomoże przy sprawnym funkcjonowaniu i zarządzaniu nieruchomością.

Nabycie prawa własności nieruchomości lokalowej następuje z chwilą podpisania umowy w formie aktu notarialnego. Od tego momentu właściciel lokalu jest zobowiązany do ponoszenia wydatków związanych z utrzymaniem własnego lokum oraz do uczestnictwa w kosztach związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Obejmuje ona wszystkie części budynku i działki, z których właściciele lokali mogą korzystać w takim sam sposób. Należą do nich np. dojścia i dojazdy do bloków i miejsc parkingowych, klatki schodowe, windy, strych, suszarnie czy też piwnica. 

Rzeczywiste opłaty

Utrzymanie lokali mieszkalnych oraz nieruchomości wspólnej należą do obowiązków Wspólnoty Mieszkaniowej. W związku z tym, jej członkowie są zobligowani do ponoszenia z tego tytułu odpowiednich opłat. Zgodnie z przepisami, Wspólnota Mieszkaniowa powstaje z mocy prawa w momencie wyodrębnienia pierwszego lokalu w nieruchomości. Na każdym właścicielu i jednocześnie członku Wspólnoty spoczywa współodpowiedzialność za to, co dzieje się w budynku.

Każdy właściciel ponosi koszty utrzymania nieruchomości niezależnie od tego, czy Wspólnota samodzielnie prowadzi swoje sprawy, czy zdecyduje się zlecić tego rodzaju obowiązki na zewnątrz. Działalności Wspólnot Mieszkaniowych oraz regulacje związane z ponoszeniem opłat i kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości reguluje Ustawa o własności lokali.

Dlaczego potrzebny jest prawnik?

Działalność Wspólnot Mieszkaniowych i ich prawidłowe funkcjonowanie zgodne z przepisami oraz regulacjami wiąże się niekiedy z koniecznością zlecenia prowadzenia swoich spraw zewnętrznej obsłudze, jak na przykład radcom prawnym. Współpraca w tym zakresie z pewnością usprawnia działania takiej wspólnoty w takich sprawach, jak ustalenie wysokości opłat ponoszonych przez jej członków, sposobie rozliczania oraz ustaleniu, co wchodzi w skład stawek.

Obsługa prawna wspólnot może polegać także na przygotowaniu uchwał wspólnoty, pomocy w  powołaniu Zarządu, ustanowieniu funduszy, czy też opracowaniu planu gospodarczego. Decydując się na pomoc prawnika w tym zakresie najważniejsze jest to aby Wspólnota mogła sprawnie funkcjonować i podejmować dobre i najbardziej korzystne rozstrzygnięcia dla jej członków oraz tym samym – z korzyścią dla samej nieruchomości. 

Może spodobać Ci się również:

Kawa Kopi Luwak - jak parzyć? Gdzie kupić?

Kawa Kopi Luwak – jak parzyć? Gdzie kupić?

18 kwietnia 2020

Smakosze kawy nie od dziś poszukują nowych, oryginalnych smaków i aromatów tego napoju. Wśród nich nie brakuje prawdziwych pasjonatów, którzy są skłonni zapłacić nawet wygórowaną cenę za filiżankę swojego ulubionego…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady