środa, 24 kwietnia 2024r.

Zielona ściana w mieszkaniu – korzyści z posiadania prywatnego ogrodu wertykalnego

photo 1518633080197 5a6f94849731cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1M3x8Z3JlZW4lMjB3YWxsJTIwcGxhbnRzfGVufDF8MHx8fDE2NjQ4MTc5ODQixlibrb 1.2.1q80w1080

Mieszkanie w mieszkaniu w dużym mieście czasami wiąże się z ograniczeniami. Niewielka lub żadna przestrzeń na zewnątrz jest często jednym z nich, ale brak zielonego ogrodu nie musi tak doskwierać. Nie tylko zewnętrzna przestrzeń nadaje się na upiększenie roślinnością, a coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się montowane w domu ogrody wertykalne.

Pionowe ogrody pozwalają mieszkańcom miast zaspokoić potrzebę uprawy roślin bez potrzeby organizowania kawałka ziemi, co w aglomeracjach nie jest łatwe. Możemy stworzyć swój zielony raj na balkonie, a nawet wewnątrz mieszkania. Ściana wertykalna ma wiele zalet i jest doskonałym elementem aranżacji zarówno w dużym apartamencie, jak również w małej kawalerce.

Dlaczego warto zamontować ścinę wertykalną w mieszkaniu?

Poza zazielenieniem przestrzeni domowej ogrody wertykalne mają jeszcze inne zalety. Pionowa, zielona ściana może być zamontowana w kuchni i służyć jako pionowy zielnik, na którym posadzimy ulubione przyprawy oraz zioła. Innym atutem jest to, że taki ogród niezależnie, czy składa się z żywych roślin, czy też ze sztucznych kwiatów, to jest dobrą warstwą grzewczą w mieszkaniu z niskimi parametrami termoizolacyjnymi.

Jak wybrać miejsce na zieloną ścianę?

Lokalizacja może sprawić, że ogród wertykalny będzie żył i się rozwijał, gdyż rośliny żywe potrzebują dostępu do światła słonecznego i odpowiednich warunków mikroklimatycznych. Dlatego warto stworzyć zieloną ścianę w pobliżu okien. Jest też ważne, aby mieć łatwy dostęp do podlewania i pielęgnowania roślin.

Z drugiej strony można sięgnąć po sztuczną roślinność, a taki ogród wertykalny zachowuje piękno w każdym miejscu, jakie wybierzemy na jego montaż. Możemy także przy jego pomocy stworzyć ściankę działową, co bywa przydatne i jest jednocześnie niezwykle efektowne.

Czy ogród wertykalny musi zajmować całą ścianę?

Ogrody wertykalne to wyjątkowe konstrukcje, które mogą być umieszczone na każdej ścianie o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Jednocześnie wielu aranżatorów wnętrz decyduje się na ciekawe rozwiązanie, jakim jest zastosowanie zielonych modułów. Zwykle aranżacyjnie są one spójne, ale w mniejszych lub większych częściach dają się doskonale rozplanować w przestrzeni całego domu.

Wybierając rośliny na zieloną ścianę, trzeba dobrze określić potrzeby, jak również poznać wpływ, jaki mają one na człowieka. Zieleń, przetykana kolorowymi, kwitnącymi kwiatami to dla większości najbardziej przywodzące prawdziwy ogród skojarzenie. Jednakże w niektórych miejscach warto postawić na same zielone liści, a niektóre aż proszą się o większą ilość kolorowych kwiatów.

Może spodobać Ci się również:

photo 1598531228433 d9f0cb960816cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHxkZW50aXN0JTIwc3RvbWFsb2dpc3R8ZW58MXwwfHx8MTY2NDI4MTU0NAixlibrb 1.2.1q80w1080

Dentysta dziecięcy jako niezbędny specjalista już od najmłodszych lat

1 października 2023

W dzisiejszych czasach zdrowie jamy ustnej staje się coraz bardziej doceniane, zarówno w kontekście estetyki, jak i ogólnego stanu zdrowia. Dbanie o zdrowie zębów i jamy ustnej powinno rozpocząć się…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady