czwartek, 28 września 2023r.

Zwolnienie lekarskie – jak długo? Jakie przepisy regulują wystawianie zwolnień lekarskich w Niemczech?

photo 1450101499163 c8848c66ca85cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxfHxsYXd8ZW58MXwwfHx8MTY2NDYyMzYxMAixlibrb 1.2.1q80w1080

Zwolnienie lekarskie to czas, jaki przysługuje pracownikowi na rekonwalescencję. Pracodawca powinien mieć świadomość tego, że pracownik może zachorować, co skutkuje wystawieniem przez lekarza zwolnienia lekarskiego. Jak długo może trwać zwolnienie lekarskie oraz gdzie możemy znaleźć przepisy regulujące tę kwestię?

Zwolnienie lekarskie w Niemczech – ile czasu może trwać?

Lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie w Niemczech zawsze musi przestrzegać określonych przepisów. Zazwyczaj czas, na jaki lekarz wystawia zwolnienie chorobowe nie przekracza 2 tygodni. Oczywiście zdarzają się choroby, gdzie 2 tygodniowe zwolnienie lekarskie byłoby za krótkie.

Wtedy w uzasadnionych przypadkach okres ten może zostać wydłużony do miesiąca. Jeżeli jednak pracownik nie wróci do zdrowia, może liczyć na zasiłek chorobowy. Jest on wypłacany maksymalnie przez 78 tygodni w związku z jedną chorobą w ciągu 3 lat. W momencie, kiedy minie 3 lata czas liczony jest od początku.

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może zostać zwolniony z pracy?

Przepisy obowiązujące w Niemczech dopuszczają możliwość zwolnienia pracownika przebywającego na zwolnieniu chorobowym. Jeśli więc zostało wręczone wypowiedzenie umowy na zwolnieniu lekarskim w Niemczech pracownik, musi odczekać, aż zwolnienie dobiegnie końca i udać się do urzędu pracy bądź samodzielnie znaleźć nową pracę.

Prawo dotyczące możliwość rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem w czasie trwania zwolnienia chorobowego nie jest w tej kwestii korzystne dla osób zatrudnionych. Oczywiście istnieją pewne wyjątki, gdzie pracownicy są chronieni przed utratą pracy, jednak ostatecznie nie każdy może liczyć na taką ochronę. Ponadto zwolnienie lekarskie nie jest jednoznaczne z utratą pracy, więc pracownicy nie powinny obawiać się, że zostaną zwolnieni.

Zwolnienie lekarskie w Niemczech – jakie przepisy regulują tę kwestię?

Wszystkie przepisy dotyczące osób pracujących w Niemczech zawarte są Niemieckim Prawie Pracy. Znajdują się tam ważne informacje na temat praw i obowiązków pracownika oraz pracodawcy. Ponadto regulowane są tam również inne istotne kwestie, a więc przed wyjazdem warto przeczytać najważniejsze przepisy kodeksu pracy.

W kodeksie tym znaleźć można także przepisy dotyczące zwolnień lekarskich pracowników, z czym też koniecznie, powinny zapoznać się osoby wyjeżdżające do pracy za granicę. Warto dodać, że zarówno pracodawca, jak i pracownik muszą ściśle przestrzegać wszystkich przepisów, ponieważ w przeciwnym razie mogą czekać ich nieprzyjemne konsekwencje prawne.

https://yourright.net/prawo-pracy/

Może spodobać Ci się również:

photo 1515263487990 61b07816b324cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxhcGFydG1lbnR8ZW58MXwwfHx8MTY3ODI3MzkxNQixlibrb 4.0.3q80w1080

Jakie mieszkanie kupić – nowe czy używane? Mieszkania z jakiego rynku dają więcej możliwości?

1 kwietnia 2023

Rynek nieruchomości prezentuje się niezwykle interesująco, jeżeli chodzi o zakup mieszkań. W ofercie znajdują się mieszkania z ryku pierwotnego, jak i te pochodzące z rynku wtórnego. Tak szeroki wybór sprawia,…

Czytaj więcej