środa, 23 października 2024r.

Co powoduje paradontozę i kto jest najbardziej narażony na tę chorobę?

photo 1602932213623 cc17e9541bb4cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4fHxkZW50aXN0JTIwc3RvbWFsb2dpc3R8ZW58MXwwfHx8MTY2NDI4MTU0NAixlibrb 1.2.1q80w1080

Dobre nawyki dentystyczne są niezbędne, aby utrzymać jamę ustną i ciało w dobrej formie. Regularne szczotkowanie i nitkowanie wraz z innymi sprawdzonymi krokami może pomóc w zapobieganiu chorobom przyzębia, w tym paradontozy. Choroba ta rozwija się w kilku etapach, zaczynając od pojawiania się częstych stanów zapalnych, ale nieleczona może przekształcić się w poważny problem stomatologiczny.

Osoby, które cierpią na zapalenie dziąseł, mogą powstrzymać je, stawiając na opiekę specjalisty w tej dziedzinie, jakim jest periodontolog. Kraków to dobry przykład miasta, gdzie można znaleźć odpowiednią opiekę stomatologiczną.

Główne przyczyny zapalenia przyzębia

Chociaż możemy nie chcieć o tym myśleć, w naszych ustach znajduje się około 700 różnych rodzajów bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów. Wiele z nich jest nieszkodliwych, a nawet pomocnych. Kiedy normalne bakterie w jamie ustnej napotykają cukry i skrobie znajdujące się w żywności, mogą tworzyć bezbarwną, lepką substancję zwaną płytką nazębną, a jeśli jej nie usuniemy w ciągu 72 godzin, może ona stwardnieć i zmienić się w kamień na zębach i pod dziąsłami.

Kamień nazębny jest problematyczny, gdyż bakterie w nim zawarte mogą prowadzić do powstawania stanów zapalnych. Ponadto nie można pozbyć się kamienia nazębnego przez szczotkowanie i nitkowanie, a ten zabieg należy powierzyć dentyście i wykonywać regularnie.

 Czynniki ryzyka powstania paradontozy

Wśród czynników sprawiających, że dana osoba jest podatna na powstanie paradontozy, znaczenie ma wiek. Podczas gdy choroba dziąseł nie jest niespotykana u osób w wieku poniżej 30 lat, blisko połowa wszystkich dorosłych w wieku powyżej 30 lat ma jaż problemy periodontologiczne.

Warto też wiedzieć, że choroba przyzębia występuje częściej u mężczyzn, niż u kobiet. Podczas gdy panie mogą być mniej narażone na zapalenie dziąseł, prawdopodobieństwo jego wystąpienia może wzrosnąć w okresach zmian hormonalnych, takich jak ciąża lub menopauza.

Leczenie paradontozy – czego się spodziewać po wizycie u periodontologa?

Tylko dentysta określi konkretny schemat kuracji na podstawie zaawansowania choroby, a zazwyczaj opieka rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia zębów i dziąseł przez periodontologa. Warto pamiętać, że regularne wizyty u stomatologa gwarantują zdiagnozowanie paradontozy wystarczająco wcześnie, co pozwoli stosować mniej inwazyjne zabiegi.

Często dentysta używa urządzenia ultradźwiękowego lub lasera, aby pozbyć się kamienia nazębnego na powierzchniach zębów i pod dziąsłami. Mogą również wygładzać powierzchnie korzeni, aby zapobiec dalszemu gromadzeniu się bakterii.

Może spodobać Ci się również:

photo 1582441814869 a262426017f9cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMzN8fG1ldGFsJTIwd29ya3xlbnwxfDB8fHwxNjM1MTcyOTM0ixlibrb 1.2.1q80w1080

Kiedy wykorzystuje się szlifowanie? Jakie urządzenia sprawdzą się tu najlepiej?

1 stycznia 2024

Szlifowanie to proces, który jest niezbędny w wielu pracach, ale też podczas produkcji. Pomimo tego, iż mamy świadomość, czym jest szlifowanie to nie zawsze wiemy, gdzie dokładnie przeprowadza się tę…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady