wtorek, 28 stycznia 2025r.

Sposoby na ekojazdę powinieneś poznać podczas kursu na prawo jazdy. Jakie są podstawowe reguły?

Sposoby na ekojazdę powinieneś poznać podczas kursu na prawo jazdy. Jakie są podstawowe reguły?

Prowadzenie samochodu w sposób, który jest bezpieczny, płynny i ekonomiczny – to sztuka. Warto o tym pamiętać, zapisując się na kurs prawa jazdy. Podczas wybierania swojego przyszłego OSK (Ośrodka Szkolenia Kierowców), trzeba zwrócić uwagę, czy w czasie trwania szkolenia poznamy zasady ekojazdy, która pozwoli nam na oszczędzanie paliwa (a dzięki temu na obniżenie kosztów), a także na dbanie o środowisko poprzez ograniczanie emisji CO2.

Dlaczego warto jeździć ekonomicznie?

Nauka powinna obejmować przygotowanie teoretyczne, połączone ze zdobyciem praktycznych umiejętności. Do tych drugich zalicza się m.in. ekojazda. Szczególnie, jeżeli planujemy podróżować po dużych miastach, zmagających się z problemem smogu, takich jak np. Kraków czy Wrocław. Jeżdżąc ekonomicznie jesteśmy w stanie zaoszczędzić paliwo, zmniejszyć zużycie podzespołów samochodowych (głównie opon i elementów układu hamulcowego), dbać o środowisko oraz ograniczyć liczbę wypadków i niebezpiecznych sytuacji, które mogą się pojawić na drodze.

Zacznijmy od podstaw

Choć może się to wydawać banalne, to kurs nauki jazdy powinniśmy zacząć od przyjmowania odpowiedniej pozycji, kiedy siadamy za kółkiem. Najważniejsza jest odległość naszej klatki piersiowej od kierownicy. Powinna ona wynosić około 35cm, umożliwiając swobodne poruszanie się przy skrętach. Warto również wiedzieć, że prawo jazdy kat. B uprawnia nas do kierowania pojazdami z silnikami benzynowymi, wysokoprężnymi, elektrycznymi, hybrydowymi, a także napędzanymi LPG i CNG. Wszystkie te samochody umożliwiają nam podróż zgodnie z zasadami ekojazdy.

Ruszanie oraz płynna zmiana biegów 

Każda szkoła powinna dbać o swoich kursantów. Taka opieka i troska sprawiają, że osoby uczące się czują się pewnie na drodze. Podczas nauki ekojazdy bardzo ważny jest sposób, w jaki ruszamy. Podczas przekręcania kluczyka nie powinniśmy dodawać gazu. Również rozgrzewanie silnika podczas postoju znajduje się na liście rzeczy, których nie należy wykonywać. Aby zmniejszyć zużycie układów należy zacząć podróż jak najszybciej po odpaleniu. Kiedy już ruszymy, naszym celem powinno być dążenie do jazdy na jak najwyższym biegu, z możliwie najniższymi obrotami. Należy jednak pamiętać, że poruszając się zbyt wolno na czwórce czy piątce również zużywamy więcej paliwa. Optymalna ilość obrotów dla samochodów z silnikiem benzynowym to około 2000 obr./min. Warto pilnować tej wartości, ponieważ przy jej przekroczeniu, gwałtownie wzrasta zużycie paliwa.

Może spodobać Ci się również:

photo 1519415943484 9fa1873496d4cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3M3x8YWRpZGFzJTIwc2hvZXMlMjBuaWtlfGVufDF8MHx8fDE3MTQzMjA3ODZ8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Jakie botki do sukienki na lato będą najlepsze?

1 kwietnia 2024

Temperatura na zewnątrz idzie skokowo w górę, czas zatem zamówić nowe buty do luźniejszych kreacji. Panie na szczęście mają szeroki wybór wariantów, które można dopasować do niemal każdej sytuacji. Jednak…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady