Jak dbać o dobry stan głosu, aby uniknąć wizyty u laryngologa?
Głosu używamy codziennie, kiedy np. z kimś rozmawiamy. Jest to podstawowe narzędzie komunikacji, a dla niektórych nawet pracy. Nauczyciele, wykładowcy, sędziowie, aktorzy, piosenkarze i inni wykonują swój zawód mówiąc. Dlatego muszą wyjątkowo dbać o stan swojego głosu, aby uniknąć konieczności wizyty w gabinecie laryngologa.
Jak nie nadwyrężać strun głosowych?
Aby utrzymać głos w dobrym stanie, przede wszystkim trzeba wypracować zdrowe i poprawne nawyki. Warto pić dużo wody, aby nawilżać gardło i struny głosowe. Trzeba jednak uważać na zimne napoje oraz lody, a także na pomieszczenia klimatyzowane. Dobrze jest dbać o wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym się przebywa, a szczególnie pracuje, jak np. sala lekcyjna. W tym celu można użyć specjalnych nawilżaczy powietrza lub po prostu powiesić wilgotne materiały na kaloryferze.
Jeżeli nie ma takiej konieczności, warto oszczędzać głos. Dobry laryngolog z pewnością stwierdzi, że milczenie jest złotem. Warto praktykować tę zasadę, szczególnie przebywając na mrozie. Trzeba także unikać różnych używek. Papierosy czy alkohol mogą podrażnić gardło i znacznie zaszkodzić.
Specjaliści zalecają także oddychanie przez nos oraz przeponą. Są to najlepsze metody, które mogą także nawilżyć gardło. Jeśli pracuje się w miejscach zanieczyszczonych, w których unosi się dużo pyłu, warto zadbać o właściwe zabezpieczenia, aby nie narazić strun głosowych na podrażnienie.
Jeżeli głos jest narzędziem pracy, przed przystąpieniem do obowiązków warto zrobić małą rozgrzewkę. W internecie można znaleźć wiele ćwiczeń, które pomagają rozluźnić narząd głosu.
Kiedy wizyta u laryngologa może się okazać konieczna?
Jednak w niektórych sytuacjach skorzystanie z pomocy może się okazać nieuniknione. Można umówić się do lekarza prywatnie lub skorzystać z publicznych usług. Kraków to miasto w którym działa wielu specjalistów.
Do laryngologa należy się udać w przypadku bólu gardła, który utrzymuje się przez dłuższy czas, katarów, krwawienia z nosa czy zawrotów głowy. Symptomem może być także chrypka i problemy z mówieniem. Lepiej nie bagatelizować objawów i jak najszybciej umówić się na wizytę, aby pozbyć się problemów.
Warto zaznaczyć, że osoby pracujące głosem muszą przejść obowiązkowe badania laryngologiczne, które uprawniają ich do wykonywania zawodu.
Może spodobać Ci się również:
Perfekcyjny makijaż to marzenie niejednej kobiety. Poza umiejętnościami, które pozwalają na zrobienie make upu, istotne są także odpowiednie kosmetyki. To właśnie one odgrywają bardzo ważną rolę, a także sprawiają, że…
Czytaj więcej