Jak sprawdzić, czy niemiecki pracodawca odprowadza składki?
Podjęcie pracy w Niemczech na przejrzystych warunkach to gwarancja, że w razie nieszczęśliwych okoliczności pracownik będzie odpowiednio zabezpieczony. Zawarcie umowy o pracę wiąże się z pełnym pakietem ubezpieczeń społecznych. Zdarza się jednak, że nieuczciwy pracodawca będzie próbował szukać oszczędności na swoich podwładnych, nie odprowadzając za nich pieniędzy na składki.
Dlaczego składki są tak istotne?
To przede wszystkim forma zabezpieczenia dla pracownika od następstw nieprzewidzianych, losowych wydarzeń. Dzięki nim można korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w przypadku zachorowania. Pracownik nie zostaje też obciążony kosztami pobytu w szpitalu.
Składkom podlega każdy pracownik zatrudniony na terenie państwa niemieckiego. Pracodawca ma obowiązek zgłosić pracownika do ubezpieczycieli w momencie podpisania z nim umowy o pracę. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Dla pracownika najczęściej to duże koszta leczenia, na które musi wyłożyć pieniądze z własnej kieszeni. Pracodawca migający się od swojego obowiązku, musi liczyć się z sankcjami, jakie zostaną na niego nałożone.
Co zalicza się do obowiązkowych składek?
Podlegając ubezpieczeniu w Niemczech, pracownik może skorzystać z licznych przywilejów. To właśnie dzięki nim, pobyt w kraju będzie bezpieczny. Obowiązkowe ubezpieczenie społeczne obejmuje kilka podstawowych dziedzin, tak naprawdę podobnych do tych w Polsce.
Ubezpieczenie zdrowotne zapewnia pokrycie kosztów wizyt lekarskich, przepisanych leków oraz zaleconych terapii. Z ubezpieczenia pielęgnacyjnego skorzystają wszyscy pracownicy, wymagający stałej opieki w wyniku choroby. Ubezpieczenie wypadkowe będzie nieocenioną pomocą finansową w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń prowadzących do uszczerbku na zdrowiu. Obejmuje pakiet świadczeń umożliwiający powrót do życia zawodowego. Ubezpieczenie od bezrobocia to forma wsparcia osób, które utraciły źródło dochodu. Ostatni rodzaj składek to emerytalno-rentowne, pozwalające pokryć koszta rehabilitacji oraz renty i emerytury.
Nie masz pewności czy niemiecki pracodawca odprowadza składki? Sprawdź to!
Podpisanie umowy wiąże się z obowiązkiem zgłoszenia pracownika do ubezpieczenia społecznego. Każdy pracodawca jest zobowiązany do przekazania ubezpieczanemu kopii danych, zgłoszonych do właściwej kasy. Jeśli pracownik jej nie otrzymał, ma prawo domagać się przedstawienia stosownych dokumentów.
Pracodawca, który nie chce przekazać kopii, powinien wzbudzić poważne podejrzenia. W celu weryfikacji zainstniałej sytuacji, można zgłosić się do ubezpieczyciela. Wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty, a odpowiednie osoby udzielą informacji, czy pracownik podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu.
Może spodobać Ci się również:
Szukając mebli do salonu chcemy, aby były one trwałe i wykonane z dobrej jakości materiałów. To, jakie materiały zostaną użyte do produkcji często, wpływa na prezentację takiego mebla. Jakie meble…
Czytaj więcej