Kto to jest freelancer? Gdzie szukać podobnych propozycji pracy?
Z upływem czasu, formy zatrudnienia ulegały stopniowym przemianom. W ubiegłym wieku, gdy przestrzeń internetowa dopiero była tworzona, prym wiodły zawody polegające na fizycznej pracy. Dziś w dobie rozwiniętej, międzynarodowej sieci, pojawiła się możliwość zatrudnienia do różnych projektów bez konieczności spisywania umów o pracę. Tzw. freelancerzy mogą również liczyć na mnóstwo propozycji współpracy i zleceń, które dotyczą ich zainteresowań. Jak działają takie osoby?
Freelancer – kto to jest?
Pod tym pojęciem kryje się tzw. wolny strzelec – czyli osoba, która wykonuje zlecenia klientów na podstawie innej umowy niż umowa o pracę. Freelancera charakteryzuje elastyczny system działania, dowolność w doborze zleceń oraz uzyskanie zarobków na podstawie efektów przygotowanego zlecenia.
Taki pracownik zwykle współpracuje na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie. Freelancer jest osobą, która samodzielnie musi poszukiwać ofert przez portal pracy, a także negocjować odpowiednie stawki i realizować zlecenia w umówionych terminach. Tylko przy intensywnej i zorganizowanej pracy jest on w stanie zapewnić sobie stałe i satysfakcjonujące dochody.
Od copywritingu po programowanie – w jakich dziedzinach działają freelancerzy?
Nie w każdym zawodzie da się zostać freelancerem. Zwykle tego typu współpracę podejmują osoby, które zajmują się oprogramowaniem komputerowym, grafiką lub przygotowaniem tekstów. Wolni strzelcy chętnie również podejmują się pracy związanej z fotografią, coachingiem, psychologią, a także przeprowadzaniem szkoleń i korepetycji.
Ostatnimi czasy, ze względu na trwającą pandemię, część biznesów przeniosła się na portale sieciowe. W ten sposób stworzyła się popularna dziedzina dla freelancerów związana z marketingiem internetowym. Portal z ofertami pracy oferuje wolnym strzelcom liczne zlecenia związane z przygotowaniem tekstów reklamowych, opisów na stronę, haseł reklamowych czy opracowaniem kampanii promocyjnych.
Czy to jest opłacalne?
Dochody przy tej profesji zależą przede wszystkim od zaangażowania. Przy systematycznej pracy i determinacji, wykonywanie zleceń może całkowicie zastąpić standardową umowę o pracę, a przy tym przynieść spore korzyści finansowe.
Freelancer nie ma jednak łatwego życia. Ze względu na to, że sam decyduje jakie zlecenia będzie wykonywał, a także musi nieustannie poszukiwać nowych współpracowników, musi on liczyć się z możliwością nieciągłości dochodów. Nawet najlepszy portal rekrutacyjny nie zapewni stałego dopływu zleceń, które będą atrakcyjne dla wolnego strzelca. Ta praca wymaga więc sporej samodyscypliny i wielotorowości działania.
Może spodobać Ci się również:
Jeszcze do niedawna klimatyzacja była kojarzona z luksusem i dużymi kosztami związanymi z zakupem. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, zwłaszcza gdy latem są coraz cieplejsze dni.…
Czytaj więcej