sobota, 27 lipca 2024r.

Czerwone oczy u psa – co to znaczy?

photo 1630359486912 4b085e38f1e7cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2fHx2ZXR8ZW58MXwwfHx8MTcwOTMyODc5Nnwwixlibrb 4.0.3q80w1080

Patrzenie w oczy obcego psa może wywołać u niego agresję. Jednak u swojego pupila powinniśmy stale kontrolować stan gałek, ponieważ może to dostarczyć nam wielu cennych wskazówek dotyczących jego stanu zdrowia. Zaczerwienione oczy mogą świadczyć o rozwoju wielu poważnych problemów, lub być przejawem chwilowej infekcji. Dlaczego w pewnych sytuacjach oczy pupila stają się czerwone?

Zaczerwienienie oczu może sygnalizować chorobę

Bardzo często to sygnał rozwoju dolegliwości związanych z gałkami ocznymi. Może świadczyć o rozwoju zapalenia spojówek, jaskry czy powstaniu urazów oka. Jeżeli w okolicach oczu zauważymy również ropień, warto skonsultować się z dobrym weterynarzem w Krakowie. W takim wypadku może być konieczna specjalistyczna pomoc, a bez poprawnej diagnozy problemu nie da się wyleczyć pupila.

Zaczerwienienie oczu może występować samodzielnie, lecz częściej zaobserwujemy również inne objawy, takie jak: świąt, łzawienie, ropna wydzielina z oka czy obrzęk. Przekrwione oczy mogą być też wynikiem podrażnienia oka, urazów mechanicznych oraz alergii na niektóre substancje. Znacznie rzadziej to sygnały rozwoju poważnych chorób, takich jak zapalenie trzeciej powieki czy jaskra.

Jakie są przyczyny chorób oczu u psa?

Zapalenie spojówek najczęściej wywołane jest infekcją bakteryjną, choć może mieć również pochodzenie wirusowe, lub grzybicze. Do podstawowych objawów choroby oprócz zaczerwienienia, należy świąd, obrzęk, oraz wydzielina wydobywająca się z oka. Po zaobserwowaniu tych objawów musimy skontaktować się z weterynarzem z krakowskiego Podgórza, który pomoże dobrać właściwą metodę leczenia.

Zapalenie spojówek może mieć również charakter alergiczny. Zdarza się, ze pies jest uczulony na pyłki, sierść innych zwierząt lub kurz. W tym przypadku występuje najczęściej świąd, zaczerwienienie, może też pojawić się obrzęk oka. Objawy mogą mieć charakter przewlekły i prowokować zwierzę do drapania, dlatego warto skonsultować przypadek ze specjalistą.

Czym jest zapalenie trzeciej powieki?

To stan zapalny błony śluzowej, która przykrywa właśnie trzecią powiekę. Jest to błona chroniąca oko przed urazami i infekcjami. Zapalenie może wynikać z rozwoju infekcji, występować jako reakcja alergiczna lub choroba autoimmunologiczna.

Do podstawowych objawów tej choroby można zaliczyć zaczerwienienie, wydzielinę z oka, obrzęk oraz przesunięcie trzeciej powieki psa na gałkę oczną. Choroba nieleczona może doprowadzić do częściowej ślepoty zwierzęcia i wywoła poważny dyskomfort, dlatego warto skonsultować ją z weterynarzem.

Może spodobać Ci się również:

NORMAL Shutterstock 1462252709

Jaki papier do zdjęć? Matowy czy błyszczący?

1 lutego 2021

Aby fotografia nabrała odpowiedniego wyglądu i kolorystyki, trzeba przygotować ją na dostosowanym podkładzie. Zwykłe płótno, czy arkusz papieru może nie być dobrym rozwiązaniem, bowiem chropowata i nieregularna struktura takich materiałów,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady