Ile dni wstecz można wstawić zwolnienie lekarskie w Niemczech? Czy takie rozwiązanie jest w prawie niemieckim dozwolone?
Wykonywanie pracy zawodowej to bardzo ważny czynnik wpływający na komfort życia pracownika i jego sytuację finansową. Niestety zdarzają się pewne sytuacje, uniemożliwiające dalsze wykonywanie pracy. Do takich przeszkód zaliczamy chorobę pracownika. Jakie są zasady wystawiania zwolnień lekarskich w Niemczech oraz czy L4 można wystawić do kilku dni wstecz?
Zwolnienie lekarskie w Niemczech – czy można wystawić wstecz?
Pracownik przebywający oraz pracujący w Niemczech podlega tamtejszym przepisom prawa pracy. Oznacza to, że regulacje dotyczące wystawiania zwolnień lekarskich są zupełnie inne niż w Polsce. Wiele osób błędnie myśli, że niemieckie zwolnienie lekarskie może być wystawione wstecz.
Niestety zgodnie z niemieckimi przepisami zwolnienie lekarskie nie może być wystawione wstecz. Pracownik, który zachoruje, ma obowiązek dostarczyć L4 najpóźniej czwartego dnia nieobecności w pracy. Oczywiście informację o chorobie pracownik powinien bezzwłocznie przekazać pracodawcy przez telefon bądź e-mail.
Czy pracownik musi informować, na co choruje?
Osoba pracująca w Niemczech nie musi informować swojego pracodawcy o tym, na co choruje. Dla zatrudniającego powinien wystarczyć fakt, iż pracownik przebywa na zwolnieniu, a więc nie może on żądać podania konkretnej przyczyny zwolnienia.
Zasada dotycząca braku konieczności informowania o chorobie dotyczy, nawet gdy pracownik otrzyma zwolnienie chorobowe na wypowiedzeniu w Niemczech. Warto jednak wiedzieć, że istnieją pewne wyjątki, kiedy pracownik musi przekazać więcej informacje o swojej chorobie. Chodzi tutaj o choroby układu pokarmowego oraz choroby zakaźne mogące zagrażać innym osobom.
Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?
Pracownik zazwyczaj nie ma wpływu na czas trwania choroby. Jednak, jak długo można pozostawać na zwolnieniu lekarskim? Osoba zatrudniona ma prawo do przebywania na zwolnieniu lekarskim tak długo, aż wyzdrowieje. W przypadku zwykłego przeziębienia czas powrotu do zdrowia jest krótki, ale zdarzają się choroby, gdzie pracownik wymaga znacznie więcej czasu na rekonwalescencję.
Jeżeli choroba trwa dłużej niż 6 tygodni, obowiązek wypłaty wynagrodzenia z pracodawcy przechodzi na kasę chorych. Niestety w tym przypadku wypłacana kwota jest niższa, ponieważ wynosi 70% wynagrodzenia brutto.
Sytuacja wygląda nieco inaczej w momencie, kiedy osoba zatrudniona w trakcie trwania zwolnienia otrzyma wypowiedzenie o pracę. Jeśli od początku L4 nie minęło 42 dni, pracownik pomimo tego może zgłosić się do kasy chorych w celu dalszej wypłaty wynagrodzenia.
Może spodobać Ci się również:
O dobrego i odpowiedzialnego pracownika wcale nie jest tak łatwo. Częste rotacje, rezygnacja już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej powodują, że proces poszukiwań odpowiedniej osoby na konkretne stanowisko może znacznie się…
Czytaj więcej