niedziela, 08 września 2024r.

Jak dbać o zęby po zabiegu usuwania ósemek?

Jak dbać o zęby po zabiegu usuwania ósemek?

Ósemki mogą przysporzyć wiele kłopotu. Wyrzynają się najczęściej między 17 a 25 rokiem życia i mogą spowodować wiele zmian w jamie ustnej. Nie zawsze dochodzi do prawidłowego wzrostu zębów mądrości i w takim przypadku ustawiają się one pod niewłaściwym kątem, powodując deformację pozostałego uzębienia, a tym samym powstanie wady zgryzu. Są to główne powody, dla których w naszym gabinecie w Krakowie zalecamy interwencję chirurgiczną.

W jakich przypadkach wskazane jest usunięcie ósemek?

Ze względu na to, że oczyszczenie tych zębów jest dość kłopotliwe, często dochodzi do rozwoju zmian próchniczych. W przypadku pochylania się do wewnątrz podczas wzrostu dochodzi do napierania na inne korzenie zębowe. Chirurgia stomatologiczna potwierdza, że ósemki są przyczyną powstawania stanów zapalnych dziąseł. Innym powodem decyzji, jaką wydajemy podczas wizyty pacjenta, są względy estetyczne w sytuacji, gdy efekt, jaki został uzyskany dzięki przebytym zabiegom ortodontycznym, zostaje zniszczony, a zgryz jest zdeformowany.

Jak dbać o jamę ustną po zabiegu usuwania ósemek?

Zabieg chirurgicznego wycięcia zęba mądrości przeprowadzamy w znieczuleniu ogólnym, więc pacjent nie odczuwa bólu. Po zakończonej procedurze, stomatolog przekazuje wskazówki dotyczące higieny. Pierwszym zaleceniem, jakie wydajemy, to robienie zimnych okładów, aby nie doszło do obrzęku i, w razie potrzeby, przyjmowanie przepisanych antybiotyków chroniących powstałą ranę przed zainfekowaniem i powstaniem stanu zapalnego.

Wydajemy zalecenia, aby co najmniej przez tydzień nie spożywać alkoholu i nie palić papierosów. Może to dziwić, ale podczas palenia i zaciągania się dymem nikotynowym, dochodzi do zasysania powietrza, takie działanie może spowodować odklejenie się skrzepu i zaburzyć proces gojenia się rany pozabiegowej. Do takich nieprawidłowości może doprowadzić także picie przez słomkę, więc zabraniamy tego do czasu wygojenia się rany w dziąśle.

Jakie są najważniejsze zalecenia?

Pokarmy najlepiej spożywać w formie półpłynnej (zupy, przeciery, nabiał). Dla zachowania zdrowia i utrzymania odporności organizmu, wskazaniem może być unikanie aktywności fizycznej do momentu zdjęcia szwów. Dbałość o zęby sprowadza się do czyszczenia za pomocą miękkiej szczoteczki i pasty, nie dotykając miejsca po usunięciu ósemki. Można delikatnie przepłukać jamę ustną, przepisujemy pacjentowi płyn antyseptyczny, zalecamy także napar z rumianku lub szałwii. Można również zastosować do tego celu wodę z solą.

Jeżeli pojawią się niepokojące objawy w postaci krwawienia z rany, dolegliwości bólowe, nieprawidłowe powstawania skrzepu, prosimy o jak najszybsze skontaktowanie się z naszym gabinetem.

 

Może spodobać Ci się również:

NORMAL Shutterstock 1462252709

Jaki papier do zdjęć? Matowy czy błyszczący?

1 lutego 2021

Aby fotografia nabrała odpowiedniego wyglądu i kolorystyki, trzeba przygotować ją na dostosowanym podkładzie. Zwykłe płótno, czy arkusz papieru może nie być dobrym rozwiązaniem, bowiem chropowata i nieregularna struktura takich materiałów,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady