środa, 24 kwietnia 2024r.

Jak wyczyścić srebrną biżuterię? Srebro, złoto, stal – metody czyszczenia

Jak wyczyścić srebrną biżuterię? Srebro, złoto, stal - metody czyszczenia

Niezależnie od tego, z czego wykonana jest nasza biżuteria, podczas noszenia mogą gromadzić zabrudzenia. Ma to związek głównie ze względu na kontakt ze skórą, ale i kosmetykami, których na co dzień używamy. Tym sposobem błyszcząca powierzchnia naszych ozdób może stać się matowa, a nawet delikatnie zmienić kolor lub pokryć się nalotem. Aby temu zapobiec, warto poznać najlepsze metody pielęgnacji.

Czyszczenie biżuterii ze srebra i złota

Najprostszym sposobem jest zanurzenie jej w specjalnym środku czyszczącym i wypolerowanie. Nasze ozdoby źle znoszą traktowanie szorstkimi gąbkami czy szczotkami, dlatego najlepiej używać do tego delikatnych ściereczek. Błędem jest także stosowanie zwykłego mleczka do czyszczenia, past czy innych środków, które mogą powodować zarysowania. Chcemy przecież osiągnąć efekt gładkiej i błyszczącej powłoki. Ozdoby zawierające dodatkowe elementy, takie jak kamienie szlachetne itp. należy czyścić głównie w miejscach z samą oprawą z metalu. Nie powinno się zanurzać w roztworze środka czyszczącego tego rodzaju biżuterii. Zamiast tego można całą operację przeprowadzić ręcznie za pomocą miękkiej szmatki lub szczoteczki do zębów o miękkim włosiu. Pamiętajmy, że tylko profesjonalne preparaty są skuteczne. Równie dobrze sprawdzi się roztwór wody z sodą oczyszczoną, a także pasta do zębów. Należy jednak wybrać taką, która nie zawiera mikrogranulek.

Czyszczenie biżuterii stalowej, pozłacanej i posrebrzanej

Tu powierzchnia została jedynie pokryta złotem lub srebrem, a przez to jest bardziej wrażliwa na ścieranie. Dlatego biżuteria tego rodzaju nie powinna być zanurzana w całości w środku do czyszczenia. Ją lepiej przecierać ściereczką ze środkiem czyszczącym. Warto robić to na tyle regularnie, by nie dopuścić do powstawania większych zabrudzeń, zmatowień czy zaciemnień na biżuterii. Ozdoby wykonane w całości ze stali szlachetnej nie wymagają natomiast szczególnych zabiegów. Wystarczy raz na jakiś czas umyć je wodą z mydłem.

Domowe patenty na czyszczenie biżuterii

Poza pastą do zębów czy sodą oczyszczoną, istnieje jeszcze kilka domowych sposobów na zabrudzenia na naszych błyskotkach. Sok z cytryny pomoże w pozbyciu się uporczywego osadu, a także zielonkawego nalotu. Pociemniała srebrna biżuteria namoczona na noc w piwie szybciej odzyska swój blask. Poza tym warto przechowywać elementy tego typu osobno, żeby nie dopuścić do zarysowania. Noszona jak najczęściej odwdzięczy się pięknym wyglądem na bardzo długo.

Może spodobać Ci się również:

tingey injury law firm 6sl88x150Xs unsplash

Ile kosztuje adwokat? Ile trzeba zapłacić adwokatowi za sprawę?

21 maja 2020

Aby nadać bieg postępowaniu przed sądem, powód powinien uiścić opłatę. Oprócz niej, musi się przygotować na poniesienie innych kosztów. Jednym z nich jest pomoc adwokata, którego udział może pochłonąć dużą…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady