piątek, 09 maja 2025r.

Jak zespół końskiego ogona wpływa na sprawność psa? Czy schodzenie to można leczyć?

photo 1532482531816 15d1d00f280acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2NXx8dmV0JTIwY2F2YWxpZXJ8ZW58MXwwfHx8MTcxNzc5MDUxMHwwixlibrb 4.0.3q80w1080

Psy mogą cierpieć na wiele schorzeń związanych z układem ruchu. Wiele z nich utrudnia codzienne funkcjonowanie zwierzęcia, a co za tym idzie konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Problemem, który może dotknąć czworonoga jest zespół końskiego ogona. Poznaj bliżej to schorzenie i sprawdź, jak wpływa ono na aktywność psa oraz jakie są metody leczenia.

Zespół końskiego ogona – jaki ma wpływ na aktywność psa?

Zespół końskiego ogona to poważne schorzenie, które może powodować wiele problemów u czworonoga. Schorzenie to dotyka końcowego odcinka szkieletu, doprowadzając do zwężenia i w konsekwencji dolegliwości bólowych.

Schorzenie to w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do szeregu problemów, tj.:

  • Utrudnienie w poruszaniu się, wstawaniu
  • Szerokie rozstawienie łap w czasie chodzenia
  • Kulawizny
  • Niedowład kończyn
  • Dolegliwości bólowe w czasie chodzenia (pies podczas chodzenia może być zgrabiony, co w pewnym stopniu niweluje ból)
  • Trudności w załatwianiu swoich potrzeb

Pies, dotknięty zespołem końskiego ogona nie jest już tak aktywny, jak kiedyś. Co więcej, pojawiający się ból jeszcze bardziej zniechęca czworonoga do aktywności.

Jakie psy najczęściej dotyka zespół końskiego ogona?

Nie wszystkie psy narażone są na rozwój poszczególnych chorób. Bardzo często to, czy pies zachoruje uzależnione jest od wielu czynników, m.in.:

  • Rasy
  • Wieku
  • Częstotliwości aktywności

W przypadku zespołu końskiego ogona na rozwój tego schorzenia narażone są z reguły większe psy. Co ważne są to psy bardzo aktywne fizycznie: ratownicze, ale również myśliwskie. Oczywiście schorzenie to może dotknąć każdego większego psa, a więc w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości opiekun zwierzęcia, powinien udać się z pupilem do weterynarza. Za pewne dolegliwości może odpowiadać wiele różnych przyczyn, dlatego to specjalista, powinien ostatecznie określić, co dolega zwierzęciu.

Choroby ogona u psa – leczenie

Choroby ogona u psa, takie jak zespół końskiego ogona wymagają niezwłocznego podjęcia leczenia. Im wcześniej postawiona zostanie diagnoza i wdrożone będzie leczenie, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że pies odczuje znaczną ulgę.

Metody leczenia zespołu końskiego ogona to:

  • Leczenie farmakologiczne – podawane są tutaj środki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Zalecane jest tu również ograniczenie aktywności czworonoga na około 3 miesiące. Tę metodę leczenia stosuje się, gdy choroba jest w początkowej fazie rozwoju. Niestety nie zawsze pomimo starań weterynarza ta forma leczenia pomaga, a więc konieczne może być zastosowanie innego leczenia.
  • Leczenie chirurgiczne – jest to już bardziej zaawansowane leczenie. Operacja polega na usunięciu niewielkiej części kości, która powoduje ucisk na nerw. Zabieg ten cechuje się dużą skutecznością, a co za tym idzie pies może znów może cieszyć się aktywnością fizyczną.

Wczesne rozpoczęcie leczenia ma zdecydowanie korzystniejszy wpływ na zdrowie psa. Aby zyskać większą gwarancję, jeżeli chodzi o efektywność leczenia, należy wybrać dobrego i doświadczonego weterynarza, który udzieli fachowej pomocy.

Może spodobać Ci się również:

photo 1553877522 43269d4ea984cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0OHx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Problemy w pracy – gdzie szukać pomocy? Jakie komplikacje może napotkać pracownik zatrudniony w Niemczech?

1 czerwca 2023

Pojawienie się problemów w pracy to sytuacja, jakiej każdy z nas chciałby uniknąć. Niestety wciąż się zdarza, że dochodzi do wielu problematycznych momentów w pracy. Jak należy postąpić w chwili,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady