Jak zrobić tynk cementowo wapienny? Krok po kroku podpowiadamy jak przeprowadzić remont
Tynki cementowo-wapienne wciąż są wyjątkowo popularne, choć mają obecnie sporą konkurencję w postaci mieszanek cienkowarstwowych. Wielu docenia jednak dużą wytrzymałość oraz doskonałe właściwości izolacyjne tej tradycyjnej zaprawy mineralnej. Przygotowanie takiej powłoki wymaga jednak odrobiny wprawy i zachowania odpowiedniej kolejności. W jaki sposób, wykorzystując agregaty tynkarskie nałożyć tynk cementowo-wapienny?
Na początku przygotuj podłoże
To jeden z ważniejszych kroków całego procesu. Im lepiej oczyszczona powierzchnia, tym dłużej tynk będzie się na niej utrzymywał. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by przed rozpoczęciem nakładania zaprawy zyskać idealnie gładką i czystą ścianę.
W pierwszej kolejności sprawdź, czy na powierzchni nie ma fragmentów poprzedniej powłoki, farb oraz innych defektów, takich jak nacieki gipsu czy ślady działalności mikroorganizmów. Wszystkie defekty musimy usunąć i odpowiednio obrobić, a miejsca ubytku powinniśmy zaszpachlować i zabezpieczyć. Później możemy przeprowadzić gruntowanie, które ma zwiększyć chropowatość powierzchni. Wystarczy dzień przed rozpoczęciem prac spryskać ścianę dedykowanym preparatem i poczekać do jego wyschnięcia.
Obrzutka – pierwsza powłoka tynkowa
Tynki cementowo-wapienne nakłada się w dwóch lub trzech warstwach. Na ścianę w pierwszej kolejności ląduje obrzutka, którą możemy nakładać, wykorzystując agregaty tynkarskie. To niezbyt równomierna powłoka o nieco bardziej wodnistej konsystencji, której zadaniem jest wzmocnienie wiązania między ścianą a właściwą powłoką tynkarską.
Obrzutkę należy nanieść na wcześniej zagruntowane podłoże. Najlepiej, gdy ma ona około 1,5 cm grubości i jest w miarę równomiernie rozłożona. Po zaschnięciu warstwy można rozpocząć nakładanie właściwej powłoki tynkarskiej.
Jak nakładać tynk cementowo-wapienny?
Producent agregatów tynkarskich umożliwia zastosowanie tego typu mieszanki przy większości modeli maszyn. Kluczem jest zachowanie odpowiednich proporcji mieszanki i wody, którą urządzenie ustala automatycznie. Naszym zadaniem będzie więc umiejętne, równomierne kierowanie dyszą pistoletu tak, by utworzyć powłokę o właściwej grubości.
Po wstępnym wyschnięciu możemy przejść do wygładzania powierzchni, stosując standardową łatę w kształcie litery H. Dzięki temu zabiegowi wygładzimy defekty i nierówności oraz ujednolicimy powierzchnię z zewnątrz. W razie potrzeby można też przygotować kolejną warstwę tynku, która wzmocni wytrzymałość całej powłoki.
Może spodobać Ci się również:
Pielęgnacja skóry to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia i samopoczucia. Jednym z zaawansowanych zabiegów poprawiających kondycję skóry jest medyczny peeling kwasowy. To nowoczesne podejście do usuwania martwego naskórka,…
Czytaj więcej