wtorek, 01 lipca 2025r.

Jaki jest koszt położenia tynku zewnętrznego? Sprawdź, od czego zależy cena

jaki jest koszt pooenia tynku zewntrznego sprawd od czego zaley cena

Aby budynek świetnie prezentował się nie tylko wewnątrz, lecz również od zewnętrznej strony, trzeba przeprowadzić tynkowanie. Wiele osób może jednak mieć negatywne nastawienie do tego procesu, ze względu na wysokie koszty przygotowania elewacji. Czy na prawdę stawki za usługi i zakup materiałów są aż tak niekorzystne? Sprawdźmy, od czego one zależą…

Tynkowanie ręczne może zmniejszyć koszty

Ta metoda pokrycia ścian może przynieść sporo korzyści. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze jest ona przydatna. To świetny sposób w przypadku wykończenia pojedynczego pokoju lub segmentu mieszkania. Można również wykorzystać ręczne tynkowanie podczas wygładzania powierzchni zawierającej krzywizny, zakamarki oraz liczne skosy.

Maszynowe tynkowanie w takich przypadkach jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Ręczne przeprowadzenie prac ma jednak również wady. Przede wszystkim proces ten może potrwać nawet do kilkunastu dni, w zależności od wielkości mieszkania lub powierzchni roboczej. Najtańszym wariantem jest w tym przypadku wykonanie prac osobiście lub z pomocą fachowca, jednak nie każdy może mieć czas na podjęcie się takich działań.

Przy większej powierzchni maszynowe tynkowanie…

To znacznie łatwiejsza i sprawniejsza metoda. Sprawdza się w przypadku nanoszenia warstwy ochronnej na duże powierzchnie ścian, technikę można stosować z powodzeniem również do mniejszych budynków o prostej budowie.

Istotną zaletą, którą zapewnia agregat do tynków, jest krótki czas pracy. Zmechanizowanie procesu gwarantuje nawet trzykrotnie szybsze wykonanie tynku niż w przypadku prowadzenia robót systemem ręcznym. Niektórzy zwracają jednak uwagę na dłuższy czas schnięcia zaprawy, ze względu na zwiększone jej rozwodnienie podczas mieszania.

Cena tynkowania maszynowego zależy przede wszystkim od wielkości budynku. Większość firm obniża stawki za metr kwadratowy w odniesieniu do zwiększającej się powierzchni pracy. Opłata może także zależeć od grubości i jakości murowanych ścian.

Ile za usługę?

Proces tynkowania wyceniany jest indywidualnie w zależności od renomy firmy, rodzaju materiałów tynkarskich, wielkości powierzchni i innych czynników. Średnie stawki za przeprowadzenie tynkowania mogą wynosić od 14 do 35 złotych za metr kwadratowy. Wyższe ceny dotyczą zwykle usługodawców w większych miastach. Zmienna jest również stawka w zależności od sezonu, w którym mają zostać przeprowadzone prace.

Cena za wyłożenie wewnętrznych tynków dekoracyjnych może być znacznie wyższa. Do ustalenia stawki wliczana jest droższa robocizna uwzględniająca czas pracy oraz umiejętności robotników. Materiały tynkarskie również sporo kosztują – za tynk strukturalny trzeba zapłacić minimum 20 zł / kg.

Może spodobać Ci się również:

photo 1657655914442 8bba04917b8acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3NXx8Z3BzJTIwY2FyfGVufDF8MHx8fDE2Njc1MTUzNzMixlibrb 4.0.3q80w1080

Czy można mieć w samochodzie więcej, niż jedno zabezpieczenie antykradzieżowe? Jaka ochrona auta będzie najskuteczniejsza?

1 stycznia 2025

Szukając zabezpieczenia antykradzieżowego do swojego samochodu z reguły, przeglądamy wiele nowości, dotyczących metod ochrony przed kradzieżą. Obecnie dostępnych jest wiele różnych urządzeń, które umożliwiają zabezpieczenie samochodu, tym samym pozwalając na…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady