sobota, 27 lipca 2024r.

Jakie tynki wybrać do wnętrza mieszkania?

photo 1482731215275 a1f151646268ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Niezabezpieczona powierzchnia ścian wewnątrz budynku szybko uległaby zawilgoceniu. Taki stan ma bardzo destrukcyjny wpływ na nośność konstrukcji i może osłabić wytrzymałość murów. Dlatego właśnie powierzchnię ścian powinno się pokryć odpowiednio przygotowaną zaprawą tynkową. Jakie mieszanki najczęściej stosuje się do wnętrz?

Tynki gipsowe – tanie i praktyczne

To mieszanki przygotowane na bazie naturalnego surowca mineralnego, który ma drobnoziarnistą konsystencję. W połączeniu z wodą zaprawa gipsowa tworzy gładką masę, która stosunkowo szybko ulega zasychaniu. Z pomocą agregatu do tynków gipsowych łatwo będzie zatem przygotować powłokę o optymalnej grubości, która będzie odznaczać się wyjątkową gładkością.

Tynki gipsowe należy nakładać w formie pojedynczej powłoki na odpowiednio przygotowaną powierzchnię ściany. Nie powinny się na niej znajdować zabrudzenia, ślady po farbach czy poprzednich powłokach tynkarskich oraz inne defekty. Przed rozpoczęciem prac, warto też uzupełnić wszelkie ubytki, by powłoka przygotowana za pomocą agregatu do gipsowania miała jednolity charakter.

Tynki cementowo-wapienne również znajdą zastosowanie

To tradycyjne zaprawy, które stosuje się w budownictwie od setek lat. Tynki cementowe doskonale zabezpieczają ścianę przed działaniem wilgoci, a dzięki antybakteryjnym właściwościom, na warstwie nie rozwiną się żadne mikroorganizmy. Jednocześnie mieszanka jest stosunkowo tania, a jej przygotowanie zwykle nie sprawia większych problemów.

Zaprawy cementowo-wapienne wykorzystuje się przede wszystkim w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci. Mieszanki nakładane za pomocą agregatów do tynków gipsowych mogą się tu nie sprawdzić, ponieważ surowiec mineralny źle znosi nadmiar pary wodnej. Zaprawa cementowo-wapienna wykazuje się znacznie większą wytrzymałością w takich warunkach.

A może zaprawy mineralne?

To tynki cienkowarstwowe najczęściej zawierające w swoim składzie kruszywa mineralne i wypełniacze w postaci żywic epoksydowych. Stają się coraz popularniejsze, ze względu na łatwość przygotowania i możliwość opracowania dowolnej faktury powierzchni. Tynki cienkowarstwowe z pewnością sprawdzą się w suchych pomieszczeniach, takich jak salon, pokój dziecięcy czy sypialnia.

Przed przystąpieniem do nakładania zaprawy powinniśmy pamiętać o odpowiednim opracowaniu powierzchni ścian. Musi być ona idealne gładka i zagruntowana, co zwiększy wytrzymałość cienkiej powłoki tynkarskiej.

Może spodobać Ci się również:

Klej do papieru - klejenie książek w introligarstwie to wielkie wyzwanie. Czym musi charakteryzować się spoiwo?

Klej do papieru – klejenie książek w introligarstwie to wielkie wyzwanie. Czym musi charakteryzować się spoiwo?

26 sierpnia 2019

Proces introligatorski jest niezwykle skomplikowany. Trzeba zastosować w nim odpowiednie maszyny oraz technologię, jednak to nie wszystko – potrzeba także dobrych klejów. Na rynku dostępne są różne, warto zatem wiedzieć,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady