Kto płaci za badania DNA zlecone przez sąd?
Genetyka sądowa zrewolucjonizowała współczesne sądownictwo. Wysoka wiarygodność wyników badań z tej dziedziny sprawia, że stały się one podstawą do wielu wyroków wydawanych przez sąd. Kiedy zlecane są badania DNA? Kto za nie płaci? Na te pytania odpowiadamy poniżej.
Badanie DNA zlecone przez sąd – kwestie techniczne:
Badania DNA najczęściej są zlecane przez sąd w przypadku spraw dotyczących ustalenia ojcostwa. Rzadziej w sytuacji, kiedy kobieta podejrzewa, że jej dziecko zostało podmienione w szpitalu.
Zlecenie testu DNA następuje na wniosek stron procesowych i często wynik takiego badania stanowi podstawę do orzeczenia wyroku sądowego. Dzieje się tak, ponieważ badania DNA są uważane za jedne z najbardziej obiektywnych.
Sądowe badanie DNA różni się od tego wykonywanego prywatnie. DNA musi zostać pobrane protokolarnie. Prywatne badanie DNA niewykonane w ten sposób, nie może stanowić materiału dowodowego w sprawie.
Protokolarne badanie DNA to bezinwazyjne pobranie wymazu z podpoliczkowej części jamy ustnej. Osoby biorące udział w badaniu muszą zostać wcześniej wylegitymowane. Ponadto, podczas badania konieczna jest obecność dwóch bezstronnych świadków. Badanie musi zostać przeprowadzone przez osobę, która jest do tego uprawniona, najczęściej w zakładzie genetyki sądowej.
Kto płaci za badania DNA:
W przypadku badań DNA zleconych przez sąd, dopuszczalne jest kilka możliwości ich finansowania, oto one:
- za test płaci osoba, która złożyła pozew o ustalenie ojcostwa;
- za test płaci strona przegrana – najczęściej jest to ojciec, który nie przyznawał się do ojcostwa, jednak test wykazał, że to jego dziecko. Strona przegrana najczęściej pokrywa koszty związane z badaniem;
- sąd rozdziela koszty pomiędzy obie strony – sytuacja zdarza się sporadycznie, najczęściej wtedy, kiedy obie strony chcą ze sobą współpracować.
Mają miejsce również sytuacje wyjątkowe sytuacje, w których klient może zostać zwolniony z obowiązku zapłaty za test. Dzieje się to wówczas, gdy:
- test został zlecony przez sąd, jednak sytuacja finansowa stron nie pozwala na pokrycie kosztów jego realizacji;
- dziecko, któremu przeprowadzany jest test DNA, obecnie przebywa w ośrodku opiekuńczym.
W takich sytuacjach, kosztami przeprowadzenia badań DNA zostaje obciążony Skarb Państwa.
Kiedy najczęściej wnioskuje się o badanie DNA?
O badanie DNA najczęściej wnosi matka dziecka, która przypuszcza, że dany mężczyzna może być ojcem dziecka, jednak ten nie chce go uznać i nie przyznaje się do ojcostwa.
Innym przypadkiem jest podejrzenie kobiety o zdradę, a tym samym, wątpliwość w to, że samemu jest się ojcem. Wówczas mężczyzna może złożyć wniosek o badania genetyczne.
Może spodobać Ci się również:
Działanie mające na celu zapobieganie ciąży nazywane jest antykoncepcją. Jest to ogólna dziedzina składająca się z kilku metod antykoncepcyjnych. Zabezpieczenie przed niechcianą ciążą dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Wybierając…
Czytaj więcej