środa, 24 kwietnia 2024r.

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

kupujesz mieszkanie sprawd co musisz wiedzie https gethome pl blog kupno mieszkania

Decyzja o kupnie mieszkania jest jedną z ważniejszych w całym życiu. To zdecydowanie duży krok ku dojrzałości oraz samodzielności. Każda osoba pragnąca założyć rodzinę czy po prostu być niezależna od innych, prędzej czy później stanie przed wyborem własnego gniazdka.

Jaki rodzaj mieszkania wybrać?

Jedną z podstawowych kwestii, na które zwraca się uwagę przy przeglądaniu ofert z mieszkaniami na sprzedaż, jest wybór rynku. Mamy dwie możliwości – rynek pierwotny oraz wtórny. Każdy z nich ma wiele do zaoferowania i z pewnością wszyscy znajdą dla siebie własne cztery kąty. Mieszkanie zupełnie nowe to duża swoboda, ponieważ to od nas zależy jego aranżacja – możemy nie tylko umeblować je jak chcemy, ale nawet przesunąć ścianki działowe. Jeśli po drodze wydarzy się jakaś usterka, deweloper ma obowiązek ją naprawić. Tu jednak pojawia się pewien problem – sam deweloper może upaść, co wiąże się z pewnym ryzykiem. Dodatkowo, wybierając mieszkanie w stanie deweloperskim, kupujemy kota w worku, ponieważ możemy posłużyć się wyłącznie projektami i swoimi wyobrażeniami.

Drugą opcją jest mieszkanie z rynku wtórnego. Także i to rozwiązanie posiada swoje plusy i minusy. Bardzo często jest to tańsza propozycja, na którą może sobie pozwolić więcej osób. Ponadto rzeczywiście widzimy na własne oczy, co kupujemy. Niekiedy samo wnętrze jest już urządzone, więc oszczędzamy na wyposażeniu. Jednak stan takiej nieruchomości bywa mało zadowalający – szczególnie, gdy mamy do czynienia ze starymi kamienicami. Starsze budownictwo wymaga także częstych napraw i remontów, co może niechcący pochłonąć Twój teoretycznie zaoszczędzony budżet.

Kiedy najlepiej kupić mieszkanie?

Bardzo często, kupując nieruchomość, kierujemy się nie tyle porą roku czy sytuacją ekonomiczną, a wyłącznie swoją własną sytuacją życiową. Najczęściej nabywamy mieszkanie, gdy przeprowadzamy się do innej miejscowości, planujemy założenie czy powiększenie rodziny lub gdy rzeczywiście chcemy się usamodzielnić. Jednak warto mieć na uwadze także inny czynnik, jakim jest pora roku.

Najlepszym rozwiązaniem jest odbiór kluczy na początku wiosny, gdy temperatura jest już nieco wyższa. Daje to bardzo dużo możliwości pod kątem wykończenia oraz aranżacji wnętrza. Jeśli zależy Ci na sprawnym przebrnięciu przez wszystkie prace wykończeniowe, zdecyduj się na kupno mieszkania pomiędzy marcem a majem. To doskonały moment, aby móc wymienić okna, instalację grzewczą czy nawet malować ściany.

Kupno mieszkania – co warto sprawdzić?

Decyzja o zakupie mieszkania jest niezwykle poważna, w końcu jest to inwestycja pochłaniająca spory budżet. Dlatego zapamiętaj, co powinno się sprawdzić, aby mieć pewność, że dokonujemy właściwego wyboru:

  • jeśli wybieramy mieszkanie z rynku pierwotnego, koniecznie sprawdź dewelopera
  • wpis księgi wieczystej – można to zrobić także online. Od 2003 roku prowadzone są internetowe księgi wieczyste, dzięki czemu możemy je sprawdzić niezależnie od tego, w jakim miejscu się znajdujemy.
  • ubezpieczenie mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego

Może spodobać Ci się również:

NORMAL Shutterstock 730332370

Jakie firanki do salonu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

30 listopada 2020

Salon to jedno z najważniejszych miejsc w domu, dlatego bardzo ważne jest to, aby urządzić je w odpowiedni sposób. Przestrzeń powinna być stylowa, ale również praktyczna. Osłony okienne to wbrew…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady