niedziela, 26 maja 2024r.

Na czym polegają zabiegi higienizacyjne i jak często należy je wykonywać?

Na czym polegają zabiegi higienizacyjne i jak często należy je wykonywać?

Zdrowe i piękne zęby to marzenie każdego człowieka. Problemy natury stomatologicznej wiele osób wprost przerażają. Wynika to zapewne z faktu, że usuwanie ich jest trudne i niejednokrotnie bolesne. W dzisiejszym poradniku sprawdzimy, jakie zabiegi higienizacyjne można wykonywać, by zapewnić odpowiednią profilaktykę stomatologiczną naszej jamy ustnej.

Skaling

Z czasem na zębach osadza się płytka i kamień. Powodują one zmianę koloru uzębienia z białego na lekko zażółcone. Uśmiech nie jest już tak promienisty, a dodatkowo mogą się pojawić dalsze komplikacje. Jest to bowiem prosta droga do próchnicy. Dobrym wyjściem z sytuacji jest przejście raz lub dwa razy do roku zabiegu skalingu. Polega on usuwaniu kamienia oraz płytki nazębnej za pomocą wibracji lub ultradźwięków. Wykorzystywane są do tego skalery, które posiada każdy dobry stomatolog. W przypadku problemów z zębami, takich jak infekcje bądź stany zapalne można zwiększyć częstotliwość zabiegów nawet do 3-6 rocznie. Powinno być to ustalone indywidualnie z naszym lekarzem dentystą, ponieważ u każdego człowieka tworzenie się kamienia oraz płytki przebiega w nieco innym tempie.

Piaskowanie

Gdy palimy papierosy, pijemy dużo kawy i herbaty, na zębach będą pojawiać się przebarwienia. Usunąć je można za pomocą zabiegu piaskowania i polerowania. Wykonuje się go za pomocą piaskarki dentystycznej, która kieruje piasek medyczny na powierzchnię zębów. Dzięki temu nie tylko usuwane są przebarwienia, ale także wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się między zębami, gdzie trudno w normalnych warunkach dotrzeć szczoteczką. Bezpośrednio po przeprowadzeniu piaskowania należy wykonać polerowanie, lub też zastosować metodę nakładania tzw. płynnego szkliwa. Zabezpieczy ono powierzchnię zębów przed ponownym osadzaniem się osadu. Zabiegi wykonywane są w dobrych pracowniach dentystycznych, ważne, by był przy nich obecny doświadczony stomatolog. Białystok ma wiele prywatnych przychodni, w których bez problemu będziemy mogli wykonać piaskowanie i polerowanie zębów. Efekt zwykle utrzymuje się do pół roku, a jeśli nie spożywamy kawy, herbaty i barwionych napojów – nawet do roku. Po tym czasie należy go wykonać ponownie.

Fluoryzacja

Z powyższym terminem zapewne już się zetknęliśmy. Na rynku jest bowiem wiele past do zębów, które mają według producenta pozostawić warstwę fluoru. Nic nie jest jednak tak skuteczne, jak profesjonalny zabieg, który przeprowadzi każdy dobry gabinet stomatologiczny. Białystok ma takich punktów bardzo wiele. Metoda polega na nałożeniu na powłokę szkliwa specjalnego preparatu o wysokim stężeniu fluoru. Dzięki temu zęby stają się odporne na działanie kwasów, cukru, soli i tym podobnych. Fluor działa też antybakteryjnie, znacznie zmniejszając szanse na pojawienie się próchnicy. Zabieg fluoryzacji jest prosty, jednak należy go regularnie powtarzać. Najlepiej zjawiać się w tym celu u dentysty przynajmniej raz na kwartał.

Może spodobać Ci się również:

photo 1493809842364 78817add7ffbcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMXx8aG9tZSUyMGZ1cm5pdHVyZXxlbnwxfDB8fHwxNjcyMzI5ODY3ixlibrb 4.0.3q80w1080

Wisząca szafka RTV – co z kablami? Jakie korzyści zyskasz wybierając wiszącą szafkę RTV?

1 stycznia 2024

Wybór nowoczesnych mebli pozwala na stworzenie wyszukanej aranżacji do swojego mieszkania. Obecnie dużą popularnością cieszą się meble nawiązujące do nowoczesnych stylów, dzięki czemu nasze mieszkanie może stać się niecodzienne i…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady