sobota, 27 lipca 2024r.

Najem długoterminowy – co to jest za umowa i ile może trwać?

photo 1501183638710 841dd1904471cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3fHxyZWFsJTIwZXN0YXRlJTIwcmVudGFsfGVufDF8MHx8fDE2OTA1NTY5Mzl8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Mieszkania na wynajem najczęściej poszukują osoby młode, które zamierzają uczyć się lub pracować w innym mieście. W ich przypadku zakup nieruchomości w danym momencie jest niemożliwy, ze względu na ograniczony budżet. Dlatego właśnie najczęściej decydują się oni na wynajem długoterminowy lokalu. Na czym on polega? I czego wystrzegać się w czasie poszukiwań?

Umowa na czas określony czy nieokreślony?

Dla właściciela nieruchomości pierwszy sposób współpracy zwykle jest bardziej atrakcyjny. Zakłada on udostępnienie nieruchomości na określony czas, najczęściej wynoszący jeden rok. Od momentu podpisania umowy do jej zakończenia użytkownik mieszkania będzie mógł korzystać z niego, zachowując podstawowe zasady zawarte w dokumencie.

Umowy na czas określony nie można wypowiedzieć, jeżeli taki zapis nie został dodany do treści. Oczywiście trzeba tu podkreślić, że właściciel mieszkania może polubownie zgodzić się na skrócenie czasu pobytu lokatora, choć zależy to w tym przypadku od jego dobrej woli. Pod tym względem lepsza wydaje się umowa na czas nieokreślony, która zapewnia najemcy możliwość wypowiedzenia z zachowaniem ustalonego okresu wypowiedzenia.

Jest jeszcze najem okazjonalny

Taka umowa dodatkowo zabezpiecza właściciela nieruchomości przed nieuczciwymi lokatorami. Najemca w tym przypadku proszony jest o złożenie zaświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji po zakończeniu okresu trwania umowy. Dokument sporządzany jest w obecności notariusza, co może generować dodatkowe koszty najmu, które cżęsto przerzucane są na lokatora.

Obsługa wynajmu mieszkań proponuje ten sposób najmu nieruchomości właścicielom przestronnych, dobrze wyposażonych lokali. Dzięki umowie najmu okazjonalnego właściciel nieruchomości będzie miał pewne narzędzia kontroli, a w przypadku naruszenia przyjętych zasad może zlecić natychmiastową eksmisję lokatora.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

W trakcie poszukiwań powinniśmy dokładnie sprawdzić upatrzoną ofertę. Nie decydujmy się na podpisywanie umowy bez oględzin, raczej też nie warto wpłacać zaliczki na poczet rezerwacji lokalu. Oszuści również podszywają się pod właścicieli nieruchomości, a my przez nieostrożność możemy na nich wpaść.

Jeśli nie chcemy samodzielnie szukać lokum, skorzystajmy z pomocy firmy zajmującej się zarządzaniem mieszkaniami na wynajem. Bardzo często ma ona dostęp do szerszej puli ofert, a konsultanci chętnie pomogą w doborze najlepszej oferty.

Może spodobać Ci się również:

Niepokojący zapach unosi się w Twoim samochodzie? To może być zanieczyszczona klimatyzacja! Przeczytaj, co zrobić

Niepokojący zapach unosi się w Twoim samochodzie? To może być zanieczyszczona klimatyzacja! Przeczytaj, co zrobić

3 sierpnia 2020

Latem, kiedy temperatury są naprawdę wysokie, jazda samochodem bez klimatyzacji to prawdziwa udręka. Każdy kto stał w długim korku w temperaturze sięgającej 30 stopni bez klimatyzacji doskonale wie, o czym…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady