piątek, 09 maja 2025r.

Olej silnikowy dla Twojego samochodu. Który jest ten właściwy?

unnamed file 13

Jesteś użytkownikiem samochodu. Mimo że wiesz o konieczności regularnej wymiany różnych elementów i płynów w swoim pojeździe, nie masz pewności, co akurat będzie pasowało do Twojego auta.

Masz rację. To nie jest wszystko jedno, czego używasz, bo każda marka i model samochodu mają dokładną specyfikację produktów, które mogą zostać użyte podczas wymiany.

Rodzaje olejów silnikowych. Cena i zastosowanie.

Oleje silnikowe dzielimy na najdroższe – syntetyczne, ze średniej półki cenowej – półsyntetyczne i najtańsze – mineralne. Niestety, nie możesz oszczędzać i wlać oleju mineralnego do samochodu, w którym wymagany jest olej syntetyczny. Tzn. możesz, ale musisz liczyć się z konsekwencjami, czyli awarią silnika.

Olej silnikowy składa się z bazy olejowej i dodatków uszlachetniających. Najlepszej jakości są oleje syntetyczne używane w samochodach nowych, sportowych, w których osiągi są wynikiem nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych silnika. Co za tym idzie, pojawiają się coraz wyższe parametry takie jak temperatura. Żeby olej lepiej chronił silnik, musi być odporny na jej wahania. Jego parametry muszą być stałe w różnych warunkach, a to można osiągnąć właśnie, stosując nowoczesne oleje syntetyczne. 

Oleje mineralne stosowane są najczęściej do aut starszych. Dostosowane są do parametrów i wymogów, jakie panowały w latach 80 i 90 w motoryzacji. Wciąż używane są przez wielu użytkowników pojazdów. Oznacza to, że faktycznie chronią silniki tych aut, skoro dalej są sprawne.

Oleje mineralne mają niską odporność na wysokie temperatury. Zupełnie nie nadają się do współczesnych rozwiązań technologicznych wykorzystywanych w motoryzacji. Stosowane są do pojazdów zabytkowych, ciężarowych i dostawczych.

Po co właściwie ten olej silnikowy?

Przede wszystkim ma chronić silnik. Przed:

  • Przegrzaniem w wysokich temperaturach, które powstają podczas jego pracy.
  • Przed zanieczyszczeniami i osadami, które mogłyby się dostać do silnika a, które wraz z olejem są filtrowane przez odpowiednie filtry olejowe.
  • Nadmiernym zużyciem paliwa.
  • Nadmiernym zużyciem silnika wskutek tarcia poszczególnych ruchomych elementów silnika.
  • Wymiana oleju silnikowego.

 

Wymianę oleju silnikowego najlepiej zlecić fachowcowi w zakładzie mechanicznym. Będzie wiedział jaki olej dobrać i co jeszcze trzeba wymienić (najczęściej filtr oleju).Każdy z nas powinien kontrolować stan oleju, żeby nie dopuścić do jego braku. Warto zdecydować się na wymianę w używanym samochodzie, który dopiero co nabyliśmy, oraz każdorazowo przy awarii silnika.

Może spodobać Ci się również:

photo 1544396821 4dd40b938ad3cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8ZG9jdW1lbnRzfGVufDF8MHx8fDE2Mzg2MzQyNTYixlibrb 1.2.1q80w1080

Jak przechowywać ważne dokumenty? Jak poszczególne formy przechowywania dokumentacji wpływają na jej bezpieczeństwo?

1 listopada 2022

Przechowywanie dokumentów w przedsiębiorstwach to bardzo odpowiedzialne zadanie. Gromadzenie oraz odpowiednie zabezpieczenie ważnej dokumentacji jest uregulowane prawnie, a więc przedsiębiorcy muszą przestrzegać tutaj określonych przepisów. Jak należy przechowywać istotne dla…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady