sobota, 21 grudnia 2024r.

Z troski o środowisko, czyli kleje zwierzęce. Czy są biodegradowalne?

Z troski o środowisko, czyli kleje zwierzęce. Czy są biodegradowalne?

Kleje zwierzęce były używane już ponad 3000 lat temu w Starożytnym Egipcie, ale dalej zachowują swój udział na rynku i przeżywają odrodzenie. Uważa się, że tego typu łączenia są dobre, przyjazne środowisku i ulegają rozkładowi biologicznemu. Czy faktycznie tak jest?

Czym są kleje zwierzęce

Kleje zwierzęce wytwarza się na bazie substancji pozyskiwanej z kości lub skór, a konkretniej z kolagenu i tkanki łącznej. Dzięki białku ze składników skóry kleje typu glutynowego mają krótki czas tężenia. Charakteryzują się wysoką zdolnością łączenia (adhezją) i dużą wytrzymałością. Bardzo dobrze łączą materiały na bazie celulozy, na przykład papier lub karton. Klejenie odbywa się w temperaturze od 45 do 70 stopni Celsjusza i jest bardzo szybkie, dzięki czemu można wykorzystywać tą substancję nawet przy ruchliwych materiałach. Obecnie tworzy się kompozycje klejowe na bazie surowców odzwierzęcych. Takie kleje zawierają naturalne substancje bakteriobójcze zapobiegające rozklejaniu się. Często do substancji introligatorskich dodaje się glicerynę i glikol, a także mineralne wypełniacze, takie jak krzemionka lub talk. Jeśli klej jest przechowywany odpowiednio, tj. w chłodnym i suchym miejscu, ma nieograniczony termin ważności.

Do czego można wykorzystać kleje introligatorskie?

Tego typu wyroby świetnie sprawdzają się jako kleje do papieru. Możemy ich używać do produkcji banknotów czy papierów specjalnych. Nadają się również do wykonywania materiałów ściernych. Używane kleje na gorąco spiszą się przy renowacji mebli drewnianych lub pokrytych okleiną. Ten materiał wiążący jest używany również jako kleje do folii. Dzięki wysokiej przylepności, odporności na temperaturę i wilgoć wydaje się być dobrym wyborem. Inną zaletą łączeń odzwierzęcych jest to, że mogą być wykorzystywane do produkcji innych substancji klejących. Obecnie na rynku najlepsza oferta to kleje henkel. To właśnie ta firma jest wiodącym producentem naturalnych łączeń.

Biodegradowalność

W czasach coraz surowszych ograniczeń w produkcji, ze względu na dbałość o środowisko, biodegradowalność produktu jest bardzo ważna. Kleje zwierzęce glutynowe są rozpuszczalne w wodzie i w prawie 100% ulegają rozkładowi biologicznemu. Z pełną świadomości można powiedzieć, że są przyjazne dla środowiska. Z tego powodu tendencja panująca od ponad pół wieku zaczyna się odwracać. Ludzie ze względów ekologicznych znów zaczynają się interesować klejami pochodzenia naturalnego. Nietoksyczność i ekologiczność tego produktu to bardzo duża zaleta, a gdy dodamy do tego trwałość i uniwersalność otrzymujemy dobry odpowiednik klejów chemicznych.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

Praca w delegacji – co to znaczy? Wyjaśniamy na czym polega taka praca

1 maja 2021

Prowadząc rozbudowane projekty, przedsiębiorstwa rozwijają swoją działalność i zyskują kolejnych zadowolonych odbiorców. Często, zwłaszcza w przypadku branż przemysłu budowlanego, usługowego czy technicznego wymaga to dłuższego pobytu pracowników poza miejscem zamieszkania.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady