niedziela, 05 maja 2024r.

Co to jest jaskra? Najczęstsze symptomy rozwoju choroby, które warto znać

Co to jest jaskra? Najczęstsze symptomy rozwoju choroby, które warto znać

Dzięki zmysłowi wzroku możemy w prawidłowy sposób postrzegać otaczający nas świat. Oczy ludzkie są jednak bardzo delikatnym narządem, który nieustannie narażony jest na infekcje, oraz inne schorzenia. Jedną z częściej bagatelizowanych, lecz w konsekwencji bardzo poważnych chorób jest jaskra. Często nie mamy świadomości odnośnie rozwijającego się problemu, a przypadłość ta w końcowym etapie może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku! Dziś przedstawimy więc pokrótce, po czym poznać rozwój choroby.

Co to jest jaskra?

Jest to choroba uszkadzająca nerw wzrokowy, która prowadzi do jego pogorszenia i utraty. Choroba rozwija się bardzo powoli, przez dłuższy czas jej objawy mogą być praktycznie niezauważalne.

Zdrowe oko zawiera wodnistą, przejrzysta ciecz, która krąży wewnątrz przedniej komory. Do prawidłowego widzenia niezbędne jest utrzymanie ilości tego płynu, zapewniającej optymalne ciśnienie oka. Jest ono regulowane poprzez napływ i odpływ cieczy z komory. U osób z rozwijającą się jaskrą następuje zaburzenie tych procesów i zwiększenie ciśnienia wewnątrz gałki. Powoduje to zaburzenia wzroku i stopniowe uszkodzenie nerwu odpowiadającego za widzenie.

Geneza rozwoju choroby może być różna. Niektórzy pacjenci znacznie bardziej narażeni są na rozwój dolegliwości. Zaliczamy do nich cukrzyków, krótkowidzów, osoby, u których jaskra jest rodzinnym problemem, cierpiących na miażdżyce i hiperlipidemię, a także pacjenci narażeni na stres, osoby cierpiące na migrenę czy mające problemy z nadciśnieniem.

Typowe objawy postępującej choroby

Początkowo, rozwijająca się jaskra nie powoduje zauważalnych objawów, lub mają one znikomy wpływ na funkcjonowanie pacjenta. Stąd też, w przypadku diagnozowania chorób, zwłaszcza u osób w grupie ryzyka, zalecana jest regularna, coroczna konsultacja z lekarzem. Do podstawowych symptomów choroby należą:

  • pogorszenie wzroku pacjenta,
  • utrzymujące się przez dłuższy czas zaczerwienienie oka,
  • efekt rozmytej tęczówki oka pojawiający się często u noworodków,
  • widzenie tzw. aureoli podczas patrzenia na źródło światła,
  • ból oka,
  • nudności oraz wymioty,
  • zwężenie pola widzenia pacjenta.

Choroba powoduje również uszkodzenie włókien wzrokowych znajdujących się w promieniu trzydziestu stopni od centrum dna oka. Młody pacjent posiada w oku wiele włókien nerwowych, więc początkowo ich zanik jest praktycznie niezauważalny. Problemy nasilają się wraz z wiekiem, w efekcie jaskry osoby starsze postrzegają obraz w zawężonym polu widzenia, jak „przez dziurkę od klucza”.

Jak leczy się pacjentów z jaskrą?

Dobór sposobu i metody leczenia rozpoznanej choroby zależy od stopnia jej zaawansowania. Zwykle wykorzystuje się krople do oczu na jaskrę, które pomagają obniżyć ciśnienie w gałce przez zahamowanie wydzielania cieczy wodnistej lub zwiększenie przepływu tego płynu. Krople te mają jednak wiele skutków ubocznych, m.in.: mogą wywoływać alergie, zaczerwienienie oczu oraz jego podrażnienie i rozmazane widzenie.

Przy bardzo zaawansowanych przypadkach stosowane jest leczenie chirurgiczne jaskry. Polega ono na umożliwieniu wypływu cieczy wodnistej z przedniej komory oka. Warto dodać, że jaskra jest nieuleczalną chorobą, a wszystkie metody leczenia mają na celu jedynie powstrzymanie jej rozwoju. Jeśli podejrzewasz u siebie to schorzenie, skieruj się do poradni Nowa Ruda.

Może spodobać Ci się również:

Śpij jak król - apartamenty w centrum Wrocławia

Śpij jak król – apartamenty w centrum Wrocławia

31 października 2019

Nie bez powodu Wrocław cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Historyczna stolica Dolnego Śląska oferuje szeroką gamę atrakcji. Jest co zwiedzać, dlatego też wybierając się do tego miasta, warto postawić na…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady